Üç yetişkinden biri hipertansiyonlu

Üç yetişkinden biri hipertansiyonlu.12085
  • Giriş : 25.04.2008 / 21:30:00

Türkiye'de her 3 yetişkinden birinde görülen hipertansiyon hastalığının, farkına varılmaması halinde kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere, felç, görme bozukluğu, böbrek yetmezliği, damar sertliği gibi birçok hastalığa zemin hazırladığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Karayaylalı, kan basıncının normalin üzerinde seyretmesiyle ortaya çıkan hipertansiyonun, ölümcül bir hastalık olduğunu söyledi.

Türkiye'de 15 milyon kişinin hipertansiyon hastası olduğunu bildiren Prof. Dr. Karayaylalı, 18 yaşını doldurmuş her 3 kişiden birinde bu hastalığın görüldüğünü ifade etti.

Şişmanlık, tuz, alkol ve sigara tüketimi ya da stres gibi faktörlerin yanı sıra yaş, cinsiyet ve ailesel yatkınlık gibi faktörler nedeniyle de hipertansiyonun ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Karayaylalı, şöyle dedi:

"Hastalık hiç bulgu vermeden aniden ortaya çıktığı ve ölümcül olduğu için, 'sessiz katil' diye adlandırılıyor. Farkına varılmaz ve tedavi edilmezse kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere, felç, görme bozukluğu, böbrek yetmezliği, damar sertliği gibi birçok hastalığa neden oluyor."

Prof. Dr. Karayaylalı, önemli bir halk sağlığı problemi olan hipertansiyonun, diğer hastalıklara yol açmadan engellenmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Düzensiz beslenme, stres, sigara ve alkol tüketimi ile aşırı tuz kullanımı hipertansiyonu tetikliyor. Önceki yıllarda 50-60 yaş arası görülen hastalık şimdi 18'li yaşlara kadar, hatta yeni doğan bebeklerde bile görülebiliyor. Pizza, hamburger, şalgam, kebap ve birçok ürün toplumda hipertansiyonlu sayısını artırıyor."

"Tansiyonunuzu mutlaka ölçtürün"

Prof. Dr. Karayaylalı, hipertansiyonun yaygın ve öldürücü bir hastalık olmasına rağmen tanısının çok kolay olduğunu ve tedavisinin yapılabildiğini, tansiyon aleti ile hastalığın öğrenilebileceğini ifade etti. Prof. Dr. Karayaylalı, hastalığın en belirgin özelliğinin ise baş dönmesi, kalpte çarpıntı, göğüs sıkışması, göz kararması, burun kanaması olduğunu söyledi.

Kendini sağlıklı hisseden herkesin yılda mutlaka bir veya iki kez tansiyonunu ölçtürmesi gerektiğini bildiren Prof. Dr. Karayaylalı, "Normal tansiyon değerleri 120'ye 80 milimetre civa basıncıdır. Halk deyimi ile 12'ye 8 olan değer, 14'e 9'u bulur ve geçerse tehlikeli boyuttadır. 16'ya 10'u bulursa daha ciddi boyuttadır, 18'e 11 ise korkunçtur" dedi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious