Üç yılda 29 taksici öldürülmüş!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Türkiye genelinde son üç yılda 29 taksicinin cinayete kurban gittiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Aksu, taksicileri bu tür olaylara karşı koruyabilmek amacıyla sürücü ile yolcu arasına bir kabin konulmasıyla ilgili çalışmalar yürütüldüğünü bildirdi.
CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu'nun yazılı soru önergesine cevap veren Abdulkadir Aksu, Türkiye genelinde ticari taksi sürücülerine yönelik son üç yıl içinde meydana gelen asayiş olaylarında, 29 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Güvenlik güçlerinin özverili çalışmalarıyla 17 taksici cinayetinin çözüldüğünü ve faillerinin belirlendiğini hatırlatan Aksu, toplam 23 kişinin yakalanarak adalete teslim edildiğini kaydetti.

Bakan Aksu, ticari taksi sürücülerinin, cinayet, yaralama, gasp, hırsızlık gibi asayiş olaylarında mağdur olmamaları amacıyla, bazı ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de sürücü ile yolcular arasına bir kabin konulmasının tasarlandığını bildirdi. Sürücünün kendisini tehlikede hissetmesi halinde ışıklı ikaz sistemi ile bir merkeze uyarı gönderebilmesine olanak sağlayacak sistemle ilgili çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Bakan Aksu, şunları kaydetti:

"Sürücünün kendisini tehlikede hissetmesi durumunda ışıklı ikaz sistemini harekete geçirmesi veya butonla araç telsizinin açılarak konuşmaları ileten sistem getirilmesine ilişkin, Emniyet Genel Müdürlüğü koordinesinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Türk Standartları Enstitüsü, Otomotiv Sanayi Derneği ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'nun işbirliği ile gerekli çalışmalar yürütülmektedir.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious