Uçağı göstermediler

  • Giriş : 12.01.2007 / 00:00:00

34 kişiye mezar olan uçağın düşüş sebebini araştırmak için Bağdat'a giden Ulaştırma Bakanlığı Kaza Kırım Heyeti'ni ABD’liler,geri çevirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ekmek parası için Irak'a gitmek zorunda kalan 28'i Türk 34 kişinin yana yana can verdiği kazanın nedenini araştırmak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, hemen harekete geçerek 3 kişilik uzman Kaza-Kırım ekibini önceki gün Irak'a gönderdi. Uçağın düşme nedenlerini ortaya koymak için giden uzman ekip hiç beklemediği bir skandalla karşı karşıya kaldı. Şimdiye kadar birçok olayda görev yapan Kontrol Pilot Mehmet Sevdim, mühendisler Mehmet Emin Akçetin ve Özcan Başoğlu, ABD'li askerler tarafından bölgeye sokulmadı. Küstahça bir tavır alan ABD'li komutan, "Siz bu işin neresindesiniz?" diye sordu. Uçağın Moldova menşeli olduğunu, düştüğü yerin de Irak toprakları olduğunu hatırlatan ABD'li komutan, Türk heyetin Türkiye'ye geri dönmesini istedi. Bunun üzerine heyet, Irak'ta hiçbir çalışma yapamadan apar topar geri dönmek zorunda kaldı.

İLK BAKANA BİLDİRİLDİ

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından olay yerini incelenmesi için gönderilen kaza-kırım ekibine uygulanan skandal tavır, dün ilk olarak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a bildirildi. Yıldırım'ın istanbul'da olduğu sırada Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Ali Arıduru, Bakan Yıldırım'ı arayarak, "Sayın Bakanım kaza-kırım ekibi ABD'liler tarafından bölgeye sokulmuyorlar. Bugün itibariyle geri dönüyorlar" bilgisini verdi.

ŞÜPHELER ARTIYOR

ABD'nin Irak'la ilgili yeni stratejisini açıklamasının hemen öncesinde gerçekleşen bu kaza olayında Türk heyetinin bölgeye sokulmaması büyük skandal olarak nitelendirilirken, uçağın düşürüldüğüne yönelik iddiaları da güçlendiren bulgular ortaya çıkmaya başladı. Bu yöndeki gelişmeler şöyle: l Türkiye'nin uçağın akıbetini Iraklılar'a sormasına karşın Iraklılar'ın uçağın düştüğünü uzun süre doğrulamaması ve 5 saat sonra Türkiye'nin baskısı üzerine "uçak teknik nedenden düştü" açıklaması yapması. l Uçak, Amerikalılar'ın Anaconda Üssü'ndeki piste 200 metre kala düşmesine rağmen ABD'lilerin sadece "başsağlığı" dileyerek sessiz kalması. l En son dün yaşanan skandal gelişmede Türk kaza-kırım ekibinin bölgeye sokulmaması uçağın düşürüldüğü iddialarını güçlendirdi.

UÇAĞIN SİGORTASI VAR

Bu arada 34 kişiye mezar olan uçağın sigortası ile ilgili tartışmalar son buldu. Moldova tescilli uçağın, Moldova'nın Başkenti Kişinev'de merkezi bulunan Accept Insurance şirketi tarafından sigortasının yapıldığı ortaya çıktı. Ölenlerin sigorta masraflarının bu şirket tarafından karşılanacağı öğrenildi.

İSPANYOL EKİP İNCELEME YAPMIŞTI

Afganistan'da görev yaptıktan sonra ülkelerine dönmekte olan bir grup İspanyol askerini taşıyan uçak, 26 Mayıs 2003'te yoğun sis altında Trabzon havaalanına inmeye çalışırken, Maçka İlçesi yakınında dağa çarparak infilak etmişti. Kazada, Rus yapısı YaK-42 tipi uçakta bulunan 62 İspanyol askerle 12 kişilik mürettebattan kurtulan olmadı. Bu olayda, kaza yapan uçak Rus, düştüğü ülke de Türkiye olmasına rağmen Türkiye, İspanya'dan gelen özel kaza-kırım ekibini de olaya dahil etmiş ve ortak bir çalışmayla olayı aydınlatmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious