Uçağın düştüğü anı unutamıyor

Uçağın düştüğü anı unutamıyor.22346
  • Giriş : 30.11.2007 / 23:48:00
  • Güncelleme : 30.11.2007 / 23:55:16

Irak'ta 34 kişinin öldüğü uçak kazasından ağır yaralı olarak kurtulan Abdulkadir Akyüz, olayın üzerinden 10 ay geçmesine rağmen kazanın psikolojisinden kurtulamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mardin'in Dargeçit ilçesinde yaşayan Abdulkadir Akyüz, ayda bir kez Adana'daki Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'ne kontrole gidiyor. Olayı ilk günki gibi hatırladığını dile getiren Akyüz'ün "Uçak düşerken bağırma sesleri kulaklarımdan gitmiyor. Uçak yere çakılmadan önce herkesin birbirine sarıldığını gördüm. Olaylar dün gibi aklımda." ifadelelirini kullandı.

Abdulkadir Akyüz'ün kaza sonrası vücudunun yüzde 81 fonksiyonunu kaybetmiş durumda. Belden aşağısı felç olan Akyüz, Kulak İnşaat firmasının ABD'li ortağı CNA tarafından ayda 310 dolarla yaşamını sürdürüyor. Kazadan dolayı evde yatalak halde yaşamını sürdüren Akyüz, maddi sıkıntı da çekiyor. Akyüz'ün vekaletini verdiği Hasar Yönetimi ve Danışmanlık Hizmeti (HASMER) ile Trafik Mağdurları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, yurt dışındaki firmalarla sulh yoluna giderek 1 milyon 500 bin dolar manevi tazminat talebinde bulundu. Derneğe, Akyüz'ün manevi tazminat hakkını istediği ABD'li ortağı CNA, ABD'li sigorta şirketi AİG ve Aeroton Moldova Havayolları'ndan yaklaşık 1 milyon dolar uzmaşma teklifi sunuldu.

AKYÜZ DE ÇOCUĞU GİBİ FELÇLİ KALACAK

Felçli doğan bebeğinin tedavi masraflarını karşılamak için Irak'a çalışmaya giderken 34 kişinin öldüğü uçak kazasından ağır yaralı olarak kurtulan Akyüz, kendinden daha çok oğlu 1 yaşındaki oğlu Ferhat için yardım bekliyor.

Evde iki felçli insana bakan Vesile Akyüz'ün (29) ise biri felçli iki çocuğuna ek olarak bundan sonra tekerlekli sandelyeye mahkum eşinin bakımı da omuzlarına bindi. Felçli oğlu Ferhat, 4 yaşındaki oğlu Kerem ve belden aşağısı felçli Abdulkadir Akyüz'ün eşi Vesile Akyüz'ün desteğiyle yaşamlarını sürdürüyor. Abdulkadir Akyüz, eşinin kendisine her zaman destek olduğunu vugulayarak, "Daha bir gün de 'of' demedi. Hem oğlumuzun hemde benim sıkıntılarımla ilgileniyor. Allah ondan razı olsun." dedi.

Vesile Akyüz, uçak kazasından sonrasında çocuklarının hastalıklarını unuttuklarını belirterek "Abdulkadir'in yaşadıklarından sonra Ferhat'la ilgilenemedik. Yavrum her gün ağrılardan dolayı yatamıyor. Allah kimsenin başına bu tür olaylar vermesin." diyor. Tekerlekli sandalyeyle yaşamına devam edecek eşi ve felçli dünyaya gelen oğlunun başına gelenlerden şikayetçi olmadığını anlatan Vesile Akyüz, "Ancak iki hastaya bakacak maddi durumumuz yok. Bize sahip çıkılsın tedavisine yardımcı olunsun." şeklinde konuşuyor.

Abdulkadir Akyüz, 9 Ocak 2007 tarihinde büyük umutlarla Adana Şakirpaşa Havaalanı'ndan 29 arkadaşı ile birlikte uçağa bindi. Ancak 30 işçi ve 5 mürettebatın bulunduğu uçak, Bağdat'a 200 metre kala yere çakıldı. Feci kazada tek kurtulan Abdulkadir Akyüz olmuştu. Kaza sonrası Irak'taki ABD üssünde askeri hastaneye kaldırılan Akyüz, 11 günlük tedavinin ardından özel ambulans uçakla Ankara'daki Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde getirilmişti. Belden aşağısı felç olan Ayküz'ün vücut fonksiyonun yüzde 81'ini kaybetmiş durumda. Henüz 30 yaşında olan ve ömür boyunca ilaçla tedavi görecek Akyüz, Mardin'in Dargeçit ilçesindeki evine serilen yatakta hayatını geçiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious