Uçak fiyatları düşmüşken neden arttı?

Uçak fiyatları düşmüşken neden arttı?.8589
  • Giriş : 27.06.2007 / 07:53:00

Türkiye Özel Sektör Havacılık işletmeleri Derneği (TÖSHİD) Başkanı ve Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu bilet fiyatlarının neden arttığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu, sefer sayılarında kısıtlama, DHMİ ve SGHM tarafından şirketlerden alınan ücretlerde artış ile petrol fiyatlarının yükselmesinin, bilet fiyatları üzerinde etken olduğunu bildirdi.

Bolukçu, özel hava yolları şirketlerinin eskiden olduğu gibi tek fiyat uygulamadığını ifade ederek, dinamik fiyatlama sistemi içerisinde fiyatların talep olan uçaklarda kademeli olarak yükseldiğini, talep olmayan uçaklarda ise düşük kaldığını söyledi.

İç hatlarda yapılan seferlerin izinlerinin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından verildiğini hatırlatan Bolukçu, şunları kaydetti:

''Geçen yıla göre özel hava yollarına verilen sefer sayılarında SHGM tarafından kısıtlamaya gidilmiş ve bu nedenle kapasite talep kadar büyütülememiştir. Aynı zamanda DHMİ ve SHGM tarafından hava yolu şirketlerinden alınan ücretlerde artışa gidilmiştir.

Petrol fiyatları da bilet fiyatlarına ayrı bir etken olmuştur. Bu nedenle önceden bilet alanlar daha ucuz fiyatlardan yararlanabilirken, kademeli fiyat uygulaması kapsamında fiyatlar geçen yıla nazaran daha hızlı yükselmektedir ve son güne kalanlar yüksek fiyatlardan bilet almaktadır.''

Bolukçu, her hava yolu şirketinin kendi fiyatlamasına kendisinin karar verdiğini vurgulayarak, TÖSHİD'in bu konuda bir kararı olmadığını dile getirdi.

Şahabettin Bolukçu, ''Kademeli fiyat uygulaması kapsamında tek yönde 196 YTL'ye kadar fiyatlar çıkmaktadır. Yolcu sayısında herhangi bir düşüş olmamıştır'' dedi.

Bolukçu, talebin düşük ve atıl kapasitenin olduğu seferlerde daha ucuz bilet kampanyalarının devam edeceğini sözlerine ekledi.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious