Uçak gürültüsü yüksek tansiyon yapıyor

Uçak gürültüsü yüksek tansiyon yapıyor.10576
  • Giriş : 14.02.2008 / 11:38:00

Havaalanı çevresinde oturanların, uçak gürültüsü nedeniyle başka bölgelerde oturanlara göre, daha çok yüksek tansiyon rahatsızlığına yakalandığı belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Halk Sağlığı Enstitüsü (RIVM) tarafından yapılan açıklamada, 10 yılı aşkın bir süredir sürdürülen araştırmaya bağlı olarak, özellikle gece uçuşlarındaki gürültünün bu rahatsızlığa yol açtığı sonucuna varıldığı belirtildi.

Verilen bilgiye göre, Schiphol ile birlikte Londra'daki Heathrow Havaalanı'nın da aralarında bulunduğu Avrupa'da altı havaalanı çevresinde oturan beşer bin kişinin kan basınçları sürekli kontrol edildi. En az beş yıldır havaalanı çevresinde oturanlardan 45 ile 70 yaş arasında olanlarda, daha sıklıkla yüksek tansiyon belirlendi. Belirleme yapılırken, bu rahatsızlığa yol açan alkol, sigara ve şişmanlık gibi temel faktörler dışarıda tutuldu.

Araştırmada, bu faktörlere bağlı olmaksızın Amsterdam Schiphol Havaalanı çevresinde oturanlardan, 600 ile 1600 kişinin gürültüye bağlı yüksek tansiyon rahatsızlığına yakalandığının tahmin edildiği kaydedildi.

Araştırma sonuçlarının, Avrupa Birliğinin gelecek ay yayımlanacak çevre dergisinde geniş olarak yer alacağı ve tartışmaya açılacağı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious