Uçak iniş sırasında düştü: 49 ölü

  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

Endonezya'da içerisinde 140 yolcu ve 7 mürettebat bulunduğu bir yolcu uçağı inişe geçtiği sırada düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ulusal havayolu taşımacısı Garuda'ya ait Boeing 737- 400 tipi yolcu uçağının merkez Cava eyaletinin Yogyakarta kentinde yerel saatle 07:00'da inişe geçtiği sırada alev alarak düştüğü bildirildi. Avustralyalı diplomatların da bulunduğu uçakta ilk belirlemelere göre 49 kişi hayatını kaybetti.

Yetkililer, 60 yaralının hastanelerde tedavi edildiğini, çok sayıda yolcunun da yanan uçaktan kurtulmayı başardığını bildirdi. Kazadan yaralamadan kurtulan yolculardan biri, iniş sırasında çok sallanana uçağın gövdesinin birden alev aldığı söyledi.

AVUSTRALYALI DİPLOMATLAR DA UÇAKTAYDI

Ölü sayısının artabileceğini belirtilirken, Avustralyalı yetkililer uçağın içinde Dışişleri Bakanı Alexander Downer'ın resmi Endonezya ziyaretine eşlik eden bir grup Avustralyalı diplomat, gazeteci ve hükümet yetkilisinin bulunduğunu açıkladı.

Cakarta'nın güneydoğusuna 440 kilometre uzaklıkta bulunan Yogyakarta, ülkenin kültür merkezi olarak biliniyor. 17 bin adadan oluşan Endonezya, depremlerin yanında ulaştırma kazalarına da sıkça sahne oluyor. Ocak ayında Adam Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağı 102 yolcu ve mürettebatıyla okyanusta düşmüş, kazadan kurtulan olmamıştı. Aralık ayındaki feribot kazasında ise 400'den fazla kişi ölmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious