Uçak kazası haberlerine havacılardan tepki

Uçak kazası haberlerine havacılardan tepki.13346
  • Giriş : 02.12.2007 / 21:30:00

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, uçağın düşüşüne yönelik yapılan spekülasyonlara son verilmesini istedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genel Müdür Ali Arıduru, kara kutu incelemelerinin en az 8 ay sürdüğüne işaret ederek, “Bu analizler yapılmadan kim ne söylüyorsa doğru değildir” dedi. İstanbul-Isparta seferini yaparken düşen Atlasjet uçağının enkazı üzerindeki teknik çalışmalar sürüyor. Ancak kaza-kırım heyetinin ilk bilgileri olarak bazı gazetelere yansıyan haberlerin doğru olmadığı belirtiliyor.

Bu bilgiler arasında, pilotun 4 buçuk dakika kazanmak için güzergah değiştirdiği ve uçağın 1.5 metre daha yüksekte olsaydı kazanın meydana gelmeyeceği ifadeleri yer alıyor. Ayrıca yolcuların büyük bölümünün gövdenin parçalanmasıyla ortaya çıkan ani hava değişiminden öldüğü ve açık cep telefonunun bulunmadığı da kaydediliyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru NTV’ye yaptığı açıklamada, teknik bir çalışma yapıldığına dikkat çekerek, şu aşamada yorum yapma lüksleri bulunmadığını söyledi.

Bu tür kazalarda kara kutu incelemelerinin en az 8 ay ila 1 yıl arasında sürdüğünü belirten sivil havacılık genel müdürü, çok uzun bir süreye yaymadan en kısa zamanda bu incelemenin tamamlanacağını kaydetti.

Arıduru “Olayısıyla kara kutu analizleri yapılmadan kim ne söylüyorsa doğru değildir” diye konuştu.

Isparta’da düşen uçak enkazının bu hafta içinde kaldırılacağını açıklayan Ali Arıduru, MD-80 serisi uçağa ait enkazın incelenmesi için yapımcı firmanın da ABD’li uzmanları Türkiye’ye gönderdiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious