Uçak kazasında ölen 141 kişi teşhis edilebildi

Uçak kazasında ölen 141 kişi teşhis edilebildi.16699
  • Giriş : 29.08.2008 / 14:07:00

İspanya'nın başkenti Madrid'deki Barajas havaalanında 20 Ağustos'ta meydana gelen uçak kazasında ölen 154 kişiden 141'inin kimlikleri tespit edilirken, aralarında Türk vatandaşı Mustafa Erdil'in de bulunduğu 13 ceset teşhis edilemedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Trabzon'da 2003'de meydana gelen, 62 İspanyol askerinin öldüğü uçak kazasında 30 askerin kimliğinin yanlış tespit edilmesinden sonra büyük tartışmaların yaşandığı İspanya'da, kimlik tespiti çalışmalarında büyük titizlikle çalışılıyor.

Yetkililer, teşhis edilemeyen 13 cesetle ilgili olarak, yakınlarından DNA testlerinde kullanılmak üzere yeni malzemeler istedi.

Mustafa Erdil için önce oğlu Günalp'den tükürük örneği alan yetkililer, daha sonra İzmir'de yaşayan annesinin DNA örneğini talep etti. Edinilen bilgiye göre, yetkililer buna ek olarak Mustafa Erdil'in kullandığı diş fırçası, tıraş bıçağı, tarak ve ayakkabı gibi kişisel eşyalarını da istedi. Bunların yarın Madrid'e ulaştırılması bekleniyor.

Bu arada cenazelerin teslim işlemlerinde yapılan bir hata tartışmalara neden oldu. 134 ve 104 olarak numaralandırılan, bir Fransız ve bir İspanyol kurbana ait olan tabutlar, ailelerine teslim edilirken karıştırıldı. Olay hemen fark edilirken, tabutlar 3 saat sonra değiştirildi. Soruşturma başlatan savcılık, olayın kesinlikle kimlik tespitinde yanlışlık yapılması olarak yorumlanamayacağını, görevlilerin numaraları karıştırdıklarını kaydetti. Savcılık, kimlik tespitlerinin en güvenilir şekilde yapıldığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*