Uçaklar artık çelikten değil bitkiden

Uçaklar artık çelikten değil bitkiden.8116
  • Giriş : 05.10.2006 / 00:00:00

İzmir'de çeşitli temaslarda bulunan Alman Çevre Bakanı Sigmar Gabriel, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda (EBSO) iş adamlarına hitap etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kısıtlı enerji rezervleri bulunduğunu, bunun da çelik ve alüminyum fiyatlarını artırdığını kaydeden Gabriel, "Bol miktarda alternatif enerji kaynakları var. Bunların kullanımı bilimle, araştırmayla, yeni teknolojilerle mümkün olabilir. Alternatif hammaddeleri kullanmamız gerekiyor. Deneyler yapılıyor. Uçak parçaları çelik ve alüminyum gibi suni maddelerden değil, bitkilerden oluşuyor. Görmeden inanmadım, tahayyül bile edemedim. Bitkisel hammaddeler çelik gibi özelliklere sahip. Bu kadar önemli bir sektörde kullanılabiliyor. Alman havacılığı bu tür parçaları üretilebiliyor. Bu konularda birlikte yatırım yapabiliriz." dedi.

Bakan Gabriel, son çıkan Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kanunu ile başta rüzgar olmak üzere birçok çevre meselesi konusunda önümüzdeki günlerde işbirlikleri yapılabileceğinin altını çizdi. Alman Bakan, Almanya'nın dünya çevre teknolojilerinin yüzde 90'ını sağladığını, 1.5 milyon kişinin çevre teknolojileri sektöründe çalıştığını hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious