Uçaklar yarıştı

Uçaklar yarıştı.8116
  • Giriş : 01.10.2006 / 00:00:00

Türk Hava Kurumu (THK) ve Bakırköy Belediyesi işbirliğiyle "İndool Salon Model Uçak Yarışması" düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakırköy Ahmet Cömert Spor Salonu'nda Şehit Pilot Fethi Bey anasına düzenlenen organizasyona yarışmacılar saatler öncesinden geldi. Havada en fazla durabilen uçağın kazanacağı yarışmada derece elde edebilmek için maket uçak meraklıları son hazırlıklarını yaptı. Havacılığı sevdirmek amacıyla bu yıl ilki gerçekleştirilen maket uçak yarışması, gençler ve yetişkinler katagorisinde düzenlendi. Zeblinden yapılmış "hoşgeldiniz" yazısı seyircilerin büyük beğenisini toplarken, birbirinden ilginç uçak modelleri ise ilk defa görücüye çıktı. Yarışma renkli görüntülere de sahne oldu. Henüz 4 yaşındaki bir yarışmacı büyük bir merakla geldiği yarışmada sıra kendine geldiğinde, babasına sarılmayı tercih etti. Anne ve babasının ısrarları karşısında maket uçağını eline alan ancak uçurmak istemeyen minik yarışmacı, yarışmadan çekilmeyi tercih etti.

THK Havacılık Kurulu Başkanı Arslan Özyürek, amaçlarının maket uçakların sesini biraz daha duyurmak olduğunu söyledi. Türkiye'nin dört bir yanından yarışmacıların geldiğini belirten Özyürek, yarışmanın tüm amatörlere açık olduğunu kaydetti.

11 yaşından beri madel uçaklarla ilgilendiğini dile getiren Trakya Üniversitesi Kamu Yönetimi Öğrencisi Ozan Aşkın, "Ben Kırklareli'nde model uçakla uğraşan tek kişiyim. Yaklaşık 12 yıldır model uçaklarla ilgileniyorum. Bana kimse uçak yapmasını öğretmedi. Ben merakımdan dolayı kendi kendime öğrendim. Bugünkü yarışmada kullanacağım uçağın çizimini ben yaptım. Uçağı ise bir gecede yapıp yarışmaya hazır hale getirdim. Amaç yarışmaktan çok tecrübe kazanmak." diye konuştu.

5 gram ile 15 gram arasında değişen ağırlıklara sahip olan bu uçaklara, merakından dolayı üniversitede havacılık kulübü kurduğunu belirten Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi Erdem Güntepe, "Bu yılki yarışmaya üniversite bazında katılıyoruz. Amacımız yarışmadan çok buraya gelerek tecrübe kazanmak. Uçakların çizimlerini kendimiz yapıyoruz. Bazen de internetten araştırıyoruz. Amacımız Nisan ayındaki yarışmalada derece elde etmek." şeklinde konuştu.

Uçak gövdelerinin yapımında kullanılan "Balsa ağacı" adı verilen çubukların Brezilya'dan, kanatlarda kullanılan "Asakin" adı verilen kağıdın ise Japonya'dan getirilmesiyle yapılan uçaklar, açık alanda uçamıyor. 55 santim kanat uzunluğuna sahip çubuk ve gövdeli uçakların mücadele edebildiği yarışmada toplam 13 ödül dağıtılacak. Maketlerin estetiğinden çok havada kalış süresinin önemli olduğu yarışmada dünya şampiyonluğu, havada bir saat kalma süresi ile Japonya'ya ait. Türkiye şampiyonluğunu ise Türk Hava Kurumu elinde bulunduruyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious