Uçaklarda biletlerine zam yok

  • Giriş : 03.06.2006 / 00:00:00

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, akaryakıt maliyetinin bir önceki yıla göre yüzde 44 arttığını, buna rağmen iç hatlardaki talebi sürdürmek için bilet fiyatlarını artırmayacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yılın ilk çeyreğinin havacılıkta ''ölü sezon'' olarak adlandırıldığını ve havayolu şirketlerinin bu dönemde zarar ettiklerini ifade eden Temel Kotil, bu dönemde 110 milyon YTL zarar öngören THY'nin, bütçeden 18 milyon YTL sapma yaparak 128 milyon YTL zarar ettiğini kaydetti.

Atatürk Havalimanı'nda çalışan gazetecilerle yemekli toplantıda bir araya gelen Temel Kotil, şirketin 2006 yılı Ocak-Nisan aylarını kapsayan faaliyetlerini değerlendirdi. Bu dönemde iç ve dış hatlarda toplam 4.5 milyon yolcu taşıdıklarını ve bu oranın önceki yılın aynı döneminden yüzde 13 daha fazla olduğunu anlatan Kotil, yıl sonuna kadar yüzde 20'lik bir büyüme hedeflediklerini ifade etti.

Kotil, yıl sonu itibarıyla 18 milyon yolcu taşıyarak 3 milyar dolar ciro ve 150 milyon dolar kar hedeflediklerini söyleyerek, "En az yolcu talebinin yaşandığı yılın ilk çeyreğinde iç hatlardaki büyüme dış hatlardan biraz daha hızlı oldu. İç hatlarda bütçemiz kapsamında olması gereken operasyonu gerçekleştirdik. Sefer sayımızı artırdık. İkinci, üçüncü ve dördüncü çeyrekte doluluk oranlarının yüzde 10-20'den yukarı çıktığı bir gerçek. Dolayısıyla yaz geldi diye dış hatlarda ikiye katlanan bilet fiyatlarını, iç hatlarda da artırmaya niyetimiz yok. Uçuşlarımızın çoğunu Atatürk Havalimanı'ndan gerçekleştiriyoruz. İç hatlarda Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan 4 ayda 330 bin yolcu taşıdık. Sabiha Gökçen'deki operasyonlarımız Esenboğa Havaalanı'ndaki uçuş sayımızı geçmişti." dedi.

-AVRUPA'DA İKİNCİYİZ-

Genel Müdür Temel Kotil, ilk çeyrekte yüzde 9.7 ile Avrupa'nın en hızlı büyüyen ikinci havayolu olduklarını, yıl sonunda ise birinciliği hedeflediklerini vurguladı. Kotil, "İç hat doluluk oranlarında da Avrupa'daki havayollarını geçmiş durumdayız. THY yurtdışı pazarlardan yolcu almaya devam ediyor. Her ay Türkiye'de başlayan veya son bulan seferlerde geçtiğimiz yılarda yüzde 48-51 olan oran şu anda 55'lerde. Otobanımız olan önemli Avrupa şehirlerine sefer sayısı ve kalitesini daha da artırdık. Paris hattında Ocak -Nisan'da yüzde 69, Amsterdam'da yüzde 23 büyüdük. Business koltuk satışımız arttı. Ocak-Mart arasında Avrupa Türkiye hattında 3 milyon yolcu taşıdık. Doluluk oranı olarak da Avrupa'da yüzde 70 civarındayız. " şeklinde konuştu.

Şu an itibariyle filoda 16 bin koltuk kapasiteli toplam 93 uçak bulunduğunu kaydeden Temel Kotil, buna rağmen Türk halkının uçma oranın yüzde 0.02 düzeyinde kaldığını, Yunanistan'da bile bu oranın yüzde 2 olduğuna işaret ederek, " Uçma oranı artırmanın yolu da bilet fiyatlarını artırmaktan geçmez" dedi.

-AKARYAKIT MALİYETLERİ ARTTI-

Akaryakıt maliyetlerinin önceki yıla göre yüzde 44 arttığını, geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 17 olan bu oranın bu yılın aynı döneminde yüzde 21'e çıktığını anlatan Kotil, sözlerine şöyle devam etti: "Akaryakıt maliyeti bir önceki yıla göre yüzde 44 arttı. Bu yüksek bir artış. Ama diğer giderlerimiz de aşağıya düşmüş durumda. Yeni uçaklarımız bu maliyeti artırdı. Ayrıca uçak alımından dolayı yüzde 2'lik amortisman artışı var. Toplam giderlerizide de yüzde 7'lik bir artış oldu"

Temel Kotil, THY'nin gelirlerinin yüzde 70'ini yurtdışı, yüzde 30'unu da yurtiçinden kazanan bir şirket olduğunu hatırlatarak, "Dolayısıyla dövizin etkisi bize karma oluyor. Dövizdeki değişim bize çok net bir kar yada zarar getirmiyor. Ancak YTL'nin değer kaybetmesi iç hatların cazibesini biraz daha azaltıyor. YTL'nin yüzde 20 değer kaybetmesi bizim ciromuzun da yüzde 20 düşmesi anlamına geliyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious