Uçakta hayat kurtaran koltuklar

Uçakta hayat kurtaran koltuklar.18494
  • Giriş : 26.06.2008 / 20:46:00

Uçuş korkusu olan yolcuların en çok merak ettiği soru nihayet yanıtlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yangın ya da çarpma gibi acil durumlarda en güvenli koltukların hangisi olduğu sorusunun cevabı, yapılan kapsamlı bir araştırma sonucunda ortaya çıktı.

İngiliz The Times gazetesinin haberine göre kaza anında uçaktaki en güvenli koltukların belirlenmesine yönelik araştırma, 105 uçak kazasının incelenmesi ve kazalardan kurtulan yaklaşık 2 bin kişiyle görüşülmesi suretiyle yürütüldü.

İngiltere Sivil Havacılık İdaresi ve Greenwich Üniversitesi'nin araştırmasına göre, kaza anında hayatta kalma şansının en yüksek olduğu koltuklar, acil çıkış kapısının önü ve arkasındaki ilk 5 sıra. Araştırmaya göre acil çıkış kapısından uzaklaştıkça hayatta kalma şansı azalıyor.

Times, elde edilen sonuçların, acil çıkıştaki koltuklar için ilave ücret talep edilmesi ya da yolcuların online olarak bu koltukları seçmesi uygulamasıyla ilgili soru işaretlerine yol açtığını kaydetti. Gazeteye konuşan bir havacılık yetkilisi, bu koltukların yaşlılar ve çocuklara tahsis edilmesi gerektiğini vurguladı.

Araştırmada uçağın ön tarafından oturan yolcuların yangında hayatta kalma şansının yüzde 65 olduğu, bu rakamın arka bölümde oturanlarda yüzde 53'e gerilediği belirtiliyor. Koridor tarafında hayatta kalma oranı yüzde 64'ken, pencere kenarındaki yolcularda ise bu rakam yüzde 58'e geriliyor.

Uluslararası hava güvenliği yönetmeliklerine göre uçakta, acil çıkış kapılarının yarısının bloke olması halinde uçaktaki herkesin 90 saniyede tahliye edilmesine yönelik testler yapılması gerekiyor.

Ancak uzmanlar, yolcuların acil durumlardaki tepkilerini yeterince dikkate almadığı için bu testlerin güvenilir olmadığını belirtiyor. Gerçek acil durum anlarına yönelik analizlerde, çoğu yolcunun, akraba ve arkadaşlarına yardım etmek için tahliyeyi geciktirdikleri belirtiliyor.

Testtlerdeki diğer bir eksikliğin ise, acil durumlarda mürettebat tarafından acil çıkışlara yönlendirilmesi gereken yolcuların, bu talimatları dinlemeyerek kendi tercihlerine göre hareket etmeleri olarak ifade ediliyor.

STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious