Uçakta olay çıkarana uçuş yasağı

Uçakta olay çıkarana uçuş yasağı.11242
  • Giriş : 02.11.2008 / 18:20:00
  • Güncelleme : 02.11.2008 / 18:20:29

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, uçuş güvenliğini artırmak için caydırıcı tedbirler almaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Havayolu şirketleriyle görüşüldükten sonra hayata geçirilecek düzenleme, uçakta olay çıkaranlara yasak getiriyor. Buna göre, hava korsanlarının yanında, uçuş emniyetini tehlikeye düşüren 'sabıkalı' yolcular, asılsız bomba ihbarı yapanlar ile şaka amaçlı 'üzerimde bomba var' diyenler de artık uçaklara alınmayacak.Uçakta olay çıkaran yolcular ile hava korsanlarına uçuş yasağı geliyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), uçuş emniyetini tehlikeye düşüren 'sabıkalı' yolcuların uçağa alınmaması için çalışma başlattı. Yasak, hava korsanlarının dışında, uçakta sorun çıkaran yolcular, asılsız bomba ihbarı yapanlar ile şaka amaçlı 'Üzerimde bomba var' diyenleri de kapsayacak. SHGM Genel Müdürü Ali Arıduru, havayolu şirketleriyle görüştükten sonra 'uçaktaki davranışları sebebiyle haklarında yasal işlem yapılan' yolcuların uçaklara binmesini engellemeyi planladıklarını ifade etti.

Uçuş emniyetini tehlikeye düşüren yolcular konusunda uluslararası sivil havacılık kurallarının uygulandığını belirten Arıduru, müeyyidelerin daha caydırıcı olması için çalıştıklarını söyledi. Arıduru, "Olaylar yüzünden, uluslararası arenada kötü bir izlenim bırakıyoruz. ABD'de, sorunlu yolcular kara listeye alınarak uçağa bindirilmiyor. Böyle bir uygulamaya giderek, hazırlanan listeyi tüm dünyaya ilan edebiliriz. Böylece, bu yolculara karşı tedbir alınmış olur." dedi.

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği Genel Sekreteri Musa Alioğlu da uçuş emniyetini ihlal eden yolcularla ilgili çok ciddi sorun yaşadıklarını kaydetti. "Uçak kaçırmaya teşebbüs eden, ancak bu amacını gerçekleştiremeyen yolcuların her zaman potansiyel tehlike olduğu bir gerçek." diyen Alioğlu, fazla alkol alarak taşkınlık yapan yolcuların 'merkezî kayıt altına alınmasının' yerinde bir karar olacağını bildirdi. Alioğlu, şöyle konuştu: "Uçak yolculuğu hiçbir risk kabul etmez. Bu sebeple 'sabıkalı' kişilerin şirketlerine bildirerek, bunların uçaklarda seyahat etmesini önleyebilir. Bu konuda Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ile yapılacak işbirliği sağlıklı bir sonuç verir." Yolcuların can güvenliğini tehlikeye atanlara karşı müsamaha gösterilmemesi gerektiğine de dikkat çekerek, özel sektör olarak böyle bir uygulamadan yana olduklarını ve konunun SHGM ve EGM ile tartışılarak ayrıntıların belirlenmesi için görüşmeye hazır olduklarına işaret etti.

Havayolu şirketleri, sahte bomba ihbarları ve sarhoş yolcular sebebiyle büyük sıkıntı yaşıyor. Sahte bomba ihbarı yapan pek çok yolcu, emniyet tarafından kısa sürede tespit ediliyor. Ancak serbest bırakıldıktan sonra uçağa binerek seyahat edebiliyor. Aynı şekilde uçakta kavga çıkaran sarhoş yolcular da seyahat sonrasında polis tarafından gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılıyor. Bu kişilerin daha sonra uçağa binmeleri konusunda herhangi bir engellemede bulunulmuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*