Uçakta sıvı sınırlamaya pilot uygulama

Uçakta sıvı sınırlamaya pilot uygulama.12296
  • Giriş : 18.04.2009 / 18:08:00

Hava yolu ile seyahat edecek yolcuların el bagajlarındaki sıvılara ilişkin 20 Nisan'da başlayacağı bildirilen sınırlama, ilk etapta pilot uygulamayla başlayacak. Uygulama hangi hatta başlayacak?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ulaştırma Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) internet sitesinde yapılan açıklamada, SHGM tarafından 31 Aralık 2008 tarih ve 675/41854 sayılı genelge ile sıvı kısıtlamaları uygulamasının 20 Nisan 2009 tarihi itibarıyla başlayacağının duyurulduğu ve uygulama esaslarının detaylı olarak açıklandığı hatırlatıldı.

Açıklama şöyle:

''Konuyla ilgili olarak kurum, kuruluşlardan ve sektör temsilcilerinden genel müdürlüğümüze ulaşan yazılarda, (bazı hususlarda uygulamaya yönelik detayların belirlenmesi yönünde ilave bilgilere ihtiyaç duyulduğu belirtilmekte, tereddüt hasıl olan konuların açıklığa kavuşturulması ile uygulamanın ileri bir döneme ertelenmesi) talep edilmektedir.

Bu konularda, gerek genelge ile gerekse 22-23 Ocak 2009 tarihlerinde genel müdürlüğümüz tarafından Ankara'da düzenlenen eğitim ve seminerde katılımcıların detaylı olarak bilgilendirilmiş olmasına rağmen bazı konularda tereddütlerin hala devam ettiği görülmüştür.

Bu nedenle sektör temsilcileri ile ilgili kurum, kuruluşlardan alınan görüş, endişeler üzerinde yapılan değerlendirmeler sonucunda; sıvı kısıtlamalarının ülke genelinde uygulanmasının ilk aşamada pilot uygulama ile 1 aylık sürede sadece Antalya Havaalanı dış hat uçuşlarında gerçekleştirilmesi, buradaki uygulamanın gözlemlenerek karşılaşılabilecek sorunların tespitinden sonra kademeli olarak 20 Mayıs 2009 tarihinden itibaren belirlenecek diğer havaalanları dış hat uçuşlarında uygulanması ve daha sonra da iç hat uçuşlarında uygulanmaya başlanmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir.''

TAV Özel Güvenlik Genel Müdürü Yusuf Acıbiber, AA'ya yaptığı açıklamada, SHGM'nin 20 Nisan'da başlatacağını bildirdiği pilot uygulamayı çok doğru bulduğunu, sektör temsilcilerinin de desteklediğini belirterek, pilot uygulamanın yaşanabilecek aksaklıkları ortaya çıkaracağını söyledi.

-SIVI KISITLAMASI NEDİR?-

Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) ve Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) kuralları gereğince hava yolu ile seyahat edecek yolcuların uçak içinde yanlarında bulunduracakları el veya kabin çantalarında taşıyabilecekleri sıvılarda kısıtlamaya gidilecek.

Uygulamaya göre yolcular, el bagajlarında 20x20 santimetre boyutlarında ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde, her birinin hacmi 100 mililitreyi geçmemek üzere sıvı, jel veya sprey bulundurabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*