Uçan otomobille '80 Günde Devri Alem'

  • Giriş : 25.06.2007 / 17:20:00

Eski Concorde pilotu Fransız Gerard Feldzer, Jules Verne'in '80 Günde Devri Alem' romanından esinlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eski Concorde pilotu Fransız Gerard Feldzer, Jules Verne'in '80 Günde Devri Alem' romanından esinlenerek, ilk kez uçan bir otomobille dünya turu girişiminde bulunacak.

Üstünde paraşütü, arkasında pervanesi bulunan özel yapım arazi aracı 'Bugy' ile yapılacak dünya turu rotasında İstanbul da bulunuyor.

Bugüne kadar Jules Verne'in romanından esinlenerek, deniz ve hava araçlarıyla değişik zamanlarda dünya turları yapılmıştı. Ancak Feldzer ilk kez hem karada hem havada giden aracıyla '80 Günde Devri Alem' romanını gerçekleştirmeye çalışacak.

Nisan-Haziran 2008'de yapılması planlanan dünya turu Londra'dan başlayıp sırasıyla Paris, İstanbul, Kahire, Bombay, Pekin, New York'un ardından Londra'da sona erecek.

Feldzer'in baş pilotluğunu, Arnaud Garni'nin ise yardımcı pilotluğunu yapacağı yolculukta, bu ikiliye teknik desteği ise aracı yapan Jean Louis Jacquot ve gazeteci Jean Francois Guilbaud verecek.

Günde ortalama 650 kilometre yol katedecek olan ekip, tur sonunda toplam 52 bin kilometrelik yol katetmiş olacak.

30 bin euroya mal olan aracın ağırlığı 450 kilogram. 4 zamanlı ve 150 ccgücünde motora sahip araç, karada saatte 62, havadaysa saatte 65 kilometre hızla yol alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious