Uçan Süpürge başlıyor

  • Giriş : 10.05.2007 / 00:00:00

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bugün başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

20 Mayıs'a kadar sürecek festivalide bu yıl 34 ülkeden 137 kadın yönetmenin toplam 149 filmi sinemaseverlerle buluşacak.

Festival kapsamındaki 'Afiş Sergisi' de 20 Mayıs'a kadar Pazartesi günleri hariç her gün 10.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak. Toplam 76 afişin yer aldığı sergi, İbrahim Çeçen Vakfı'nın desteğiyle IC Sanat Galerisi'nde görülebilir.

Festival programında 14 bölüm:

'Sinemamız' bölümünde festivalde bu yıl Uçan Süpürge Onur Ödülü'nü alacak olan Müjde Ar'ın başrolünü oynadığı 4 film yer alıyor.

'Bir Ülke' bölümünün bu yılki konuğu Macaristan. Bu bölüm, her yıl bir ülkenin sinemasını yakından tanımak ve tarihsel perspektif içinde kadın yönetmenlerin filmlerini seyirciyle buluşturmak amacıyla düzenleniyor.

'Lina Wertmüller' Oscara aday olan ilk kadın yönetmen. Adı tam 48 sözcükten oluşan filmiyle Guiness Rekorlar Kitabı'na geçti Wertmüller. İtalya'nın bu çılgın yönetmeni, 6 filmiyle festivalde.

'Hindistan'ın Bağımsızı: Aparna Sen', Hindistan'ın 'paralel sinema' olarak adlandırılan bağımsız sinemasının en önemli temsilcilerinden biri.

Aparna Sen, onu dünya sinemasına tanıtan ilk film 'Chowringhee Lane 36' dahil 4 filmiyle Ankaralı sinemaseverlerle tanışmaya hazırlanıyor.

'Balkanların Sessiz Çığlığı: Binka Jeljazkova' Bulgaristan'da kadın sinemacıların öncülerinden biri. Jeljazkova'nın 2 filmi festivalde seyirciyle buluşacak.

'Her Biri Ayrı Renk', festivalin değişmez başlıklarından biri. Dünyanın dört bir köşesinden kadın yönetmenlerin son birkaç yıl içinde çektikleri filmlerin gösterildiği bu bölümün en önemli özelliği, FIPRESCI Jürisi'nin bu filmlerden birini ödüllendirmesi.

'On Yılın En İyileri' bölümü kapsamlı bir anket çalışması sonucunda oluşturuldu.

'Benim Annem Güzel Annem!' başlıklı bölümde ise annelik üzerine filmler yer alıyor. Anneliğin geleneksel ve ataerkil yorumuna ironik bir yaklaşımla 'anne olma' durumunu farklı açılardan değerlendiren 9 film yer alıyor bu bölümde.

'Öncü Kadınlar' başlığı altında ise çok özel 3 belgesel bulunuyor. Filistinli Leyla Halit ve çevreci aktivist Vandana Shiva'nın anlatıldığı İsveç yapımı belgeseller bu bölümün sürprizlerinden.

'Gülmesini de Biliriz' başlıklı bölümde dünyadaki tüm kadın filmleri festivallerini dolaşacak olan 12 film yer alıyor.

'Kısa Olmazsa Olmaz' başlıklı bölüm, festivalin olmazsa olmazlarından! Bu bölümde yine dünyanın dört bir köşesinden kadın yönetmenlerin çektiği toplam 41 kısa film gösterilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious