Üçkağıtçı üç hacker yakayı ele verdi

Üçkağıtçı üç hacker yakayı ele verdi.14307
  • Giriş : 27.08.2008 / 22:46:00

3 hacker'in, Türkiye'den de bir işadamını dolandırmak isterlerken yakalandıkları öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsviçre Bank'a ait internet sitesinin ikizini yapıp, büyük firma patronlarını arayarak milyonlarca dolar kredi verebileceklerini belirten, kredi için de müşterilerinden komisyon aldıkları ileri sürülen 2'si yabancı uyruklu 3 kişi gözaltına alındı.

Vietnam ve Yunanistanlı 2 işadamından toplam 4 milyon avro komisyon aldıkları ileri sürülen 3 hacker'in, Türkiye'den de bir işadamını dolandırmak isterlerken yakalandıkları öğrenildi.

Azerbaycan, Türk vatandaşı 3 kişi, İsviçre Bank'ın İngilizce internet sitesinin benzerini yaptı. Siteyi birebir hazırlayan 3 kişi irtibat numarası olarak kendi telefon numaralarını yazdı.

Kısa süre sonra kredi talebinde bulunan Yunanistanlı ve Vietnamlı 2 iş adamı, sahte internet sitesinde verilen telefon numaralarını arayarak yaklaşık 200 milyon avro kredi talebinde bulundu.

Önce taleplerinin değerlendirmeye alındığı belirtilen Yunanistanlı ve Vietnamlı 2 iş adamını arayan 3 zanlının, kredi taleplerinin kabul edildiğini söyledikleri öğrenildi. Ancak parayı almak için kredi miktarı üzerinden yüzde 2 sigorta parası yatırılması gerektiği belirtildi.

3 zanlı, işadamlarına parayı Nişantaşı'nda bir banka şubesine yatırmalarını söyledi. İşadamları toplam 4 milyon doları bankaya havale etti. Ancak bir süre sonra kredi alamayan iş adamları dolandırıldıklarını anladı.

Dolandırıcılar bu defa Serdar Çağlar adlı bir Türk'ü aynı yöntemle dolandırmak istedi. İş adamı Çağlar, ikiz banka sitesine girerek 70 milyon avro kredi talebinde bulundu. Aynı yöntemi kullanan dolandırıcılar müşteriden komisyon olarak 1.4 milyon avro istedi. Durumdan şüphelenen müşteri önce İsviçre bankasını ardından da polisi aradı.

Dolandırıcılara parayı havale etmek yerine elden vermeyi teklif etti. Ceylan Intercontinental Otel'de randevu veren şüpheliler, mali polis tarafından yakalanarak emniyete getirildi. Şüphelilerin 2'si Azerbaycan uyruklu diğerinin Hırvatistan uyruklu Türk vatandaşı olduğu ve bu kişinin eşinin de gözaltına alındığı öğrenildi.

A.A., H.B, S.J. ve P.J. adlı şüphelilerin yakalanmasının ardından İsviçre Bank görevlileri de emniyete geldi. Zanlıların 2 yıldır banka tarafından arandığı belirlendi.

Banka yetkilileri, zanlıları yakalatan Türk müşteriye teşekkür etti. Zanlıları yakalatan Türk vatandaşının da emniyete gelerek ifade verdiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*