Üçlü görüşme kesinleşti

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

Gambari Papadopulos'u ikna etti, üçlü görüşme kesinleşti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Daha önce program çerçevesinde adadaki iki liderin bir araya gelmeyeceği ifade edilirken, Gambari'nin Rum Lider Tasos Papadopulos'u ikna ederek üçlü zirve yolunu açtığı öğrenildi. Talat'ın görüşmeyi kabul etmesine rağmen Papadopulos bu talebi reddediyordu.
KKTC'nin resmi haber ajansı TAK'ın konu ile ilgili haberine göre, Kıbrıs'ta bulunan BM Genel Sekreteri'nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı İbrahim Gambari'nin, yarın KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum Kesimi lideri Tasos Papadopulos bir araya getirerek, üçlü bir zirve yapacak.

İki gündür adada mekik diplomasisi yürüten Gambari, dün KKTC Cumhurbaşkanı Talat ile yaklaşık 2 saat görüşmüştü. Görüşme sonrasında Talat'ın Annan'a verilmek üzere Gambari'ye güven artırıcı önlemler öngören bir mektup verdiği bilidirdi. Bugün yeniden Rum kesimine geçen İbrahim Gambari, ana muhalefetteki Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ)'nin Genel Başkanı Nikos Anastasiadis ve Rum Meclis Başkanı ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas ile görüşecek. görüşmelerde bulunacak. Cumartesi günü ise Gambari başkanlığında Talat ile Papadopulos'un katılacağı bir üçlü zirve yapacağı öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious