Üçlü görüşme öncesinde hava gergin

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Filistin lideri Mahmud Abbas yarın Filistin'de üçlü görüşme yapacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrailli bir hükümet yetkilisinin verdiği bilgiye göre, İsrail Başbakanı Olmert ve ABD Başkanı George Bush önceki gün yaptıkları telefon görüşmesinde, "hükümetlerinin, İsrail'e yönelik siyasetini yumuşatmayacak bir Filistin hükümetiyle çalışmayacağı" konusunda anlaştı.

Üçlü toplantı öncesinde gerginliği artıran bir diğer durum da Rice ve Abbas'ın basın toplantısının iptal edilmesiyle ortaya çıktı.

Abbas'ın makamından yapılan açıklamada, Rice ve Abbas'ın bugün yapacakları ikili görüşmeden sonra düzenlenecek basın toplantısının iptal edildiği belirtildi.

Olmert: "ABD ve İsrail anlaştı"

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ABD ve İsrail'in, şiddetten vazgeçmeyen, yapılan barış anlaşmalarını ve İsrail'i tanımayan bir Filistin hükümetinden sakınılması konusunda tam bir anlaşma içinde olduğunu söyledi.

Olmert, haftalık kabine toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, önceki gün telefonla görüştüğü ABD Başkanı George Bush ile, İsrail'e yönelik politikalarında uluslararası talepleri kabul etmeyen bir Filistin birlik hükümetinden sakınma konusunda anlaşmaya vardıklarını kaydetti.

Bugün Rice ile biraraya gelecek olan Olmert, bir Filistin birlik hükümetinin uluslararası talepleri karşılaması konusunda İsrail ve ABD'nin tutumlarının tamamen aynı olduğunu söyleyebileceğini belirtti.

Hamas-El Fetih ortaklığı duyurusu

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, dün yaptığı açıklamada,''dünya, El Fetih-Hamas ortaklığıyla yaşamayı öğrenmeli'' dedi.

Abbas, Rice ve Olmert ile yarın yapacağı önemli toplantıdan önce verdiği demeçte, El Fetih ile Hamas arasında, Mekke'de geçen hafta imzalan anlaşmaya fırsat tanınmasının önemine değindi.

Abbas'ın sözcüsü Ebu Rudeyna, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi David Welch ile Batı Şeria-Ramallah'ta görüşen Mahmud Abbas'ın, ABD'li yetkiliye, ''Mekke anlaşması tek yoldu, dünya bunu bilmeli'' dediğini aktardı.

Filistin yönetiminde Başbakan İsmail Haniye'nin yeni bakanlar kurulunu kurması için beş haftası bulunuyor.

59 yıllık Filistin-İsrail sorununu 'Yol Haritası' planına göre izlemeye çalışan 'Ortadoğu Dörtlüsü'nü oluşturan BM, AB ve Rusya ile birlikte takip eden ABD hükümeti, Filistin yönetiminin, aylar süren El Fetih-Hamas iç çatışmalarının ardından terörün tamamen terk edildiğini resmen açıklamasını ve İsrail'in de resmen tanınmasını şart koşuyor.

Rice Livni ile görüştü

ABD ve İsrail, Filistin'de kurulacak hükümetin, Filistin devleti konusunda ilerleme sağlayabilmesi için, İsrail'i tanıması gerekeceğini belirtti.

Irak'ın başkenti Bağdat'a ziyaretinin ardından İsrail'e geçen ve Dışişleri Bakanı Tzip Livni ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, ''Filistin devleti konusunu konuşmanın zamanının geldiğini'' belirtti.

Hem Rice, hem de Livni, görüşmeden sonra yaptıkları açıklamalarında, kurulacak bir Filistin hükümeti için üç şart ortaya koydular.

Bakanlar bunları, ''İsrail'in tanınması, şiddetin kınanması ve İsrail ile yapılmış olan geçici barış anlaşmalarının kabul edilmesi'' olarak sıraladılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious