Üçlü görüşme sona erdi

  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

Rice, Olmert ile Mahmud Abbas arasında bugün Kudüs'te yapılan üçlü toplantı, yeniden bir araya gelineceğine dair belirsiz taahhütlerle sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kudüs'te yaklaşık 2 saatten fazla süren toplantıda, uzun süredir tıkanık olan barış çabalarının yeniden canladırılması konusunda da somut gelişme kaydedilemedi.

Filistin'de birlik hükümeti kurulması için Hamas ile El Fetih arasında varılan anlaşmanın gölgelediği görüşmelerde üçlü, iki devletli çözüm taahhütlerini teyit etti ve "bir Filistin devletinin şiddet ve terörden doğamayacağını" kabul etti.

Rice, toplantıdan sonra yaptığı kısa açıklamada, iki liderin varolan anlaşmaları ve yükümlülükle kabul ettiklerini yinelediklerini belirtti. Dışişleri Bakanı, iki liderin görüşmede bu ay başında Mekke'de El Fetih ile Hamas arasında imzalanan anlaşmayı ele aldıklarını da söyledi.

İsrail Başbakanı Olmert, dün yaptığı açıklamada, kendisinin ve ABD Başkanı George Bush'un, şiddeti kınamayacak, İsrail'i tanımayacak ve var olan anlaşmaları kabul etmeyecek bir Filistin hükümetini boykot edeceklerini söylemişti.

Açıklamasında bu konuya değinmeyen Rice, ancak şiddetin kınanması, İsrail'in tanınması ve var olan anlaşmaların kabul edilmesi şartlarının yerine getirilmesinin Orta Doğu Dörtlüsünün tutumu olduğunu hatırlattı.

Rice açıklamasında, bölgeye yeniden gelmeyi umduğunu ve iki liderin çok yakında yeniden bir araya gelmeyi kabul ettiklerini de söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious