Ücretlere ek zam artık şart oldu

Ücretlere ek zam artık şart oldu.14551
  • Giriş : 04.11.2008 / 23:42:00

İşçi, memur ve emekli ihtiyaç maddelerine yapılan zamların, 2009 maaş zammını yediğini belirtti. Ücretlere iyileştirme yapılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Doğalgaza yapılan yüzde22.50'lik zam ile elektrik ve diğer ihtiyaç maddelerine yapılan zamlar işçi memur ve emekli için ek zammı yeniden gündeme getirdi. İnsafsız zamlardan sonra özellikle düşük maaşlı işçi, memur ve emeklinin çok zor bir kış geçireceğini belirten temsilcileri, 'Ya bu zamları geri çeksinler ya da telafi edecek zam versinler'dediler. Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen'in '4 ay sonra fiyatlar iner' şeklindeki sözlerine de büyük tepki gösterdiler.Hükümetten kaçağı önlemesini ve belediyelerden borcunu tahsil etmesini istediler. Temsilciler şunları söylediler.

YAŞAYACAK KADAR MAAŞ!

Süleyman Çelebi (DİSK Başkanı): Zamlar çok yüksek. Özellikle asgari ücretli bu kışı çok zor çıkarır. Onun için hükümet hemen bu konuyu masaya yatırmalıdır. Ya zamları geri çeksin ya da yapacağı iyileştirmeyle işçinin maaşını yaşanabilecek düzeye getirsin. Kışa girerken yapılan bu zam büyük haksızlık.

Fahrettin Yokuş (Büro-Sen Başkanı): Memura verilen zam ortada. Yapılan zamlar memura verilen 2009 yılı zamlarını götürdü. Bu nedenle hükümet maaşları masaya yatırıp düzenlemeye gitmesi şart. Sadece doğalgaza % 22.50 zam yaptı. Bu şartlarda kışı geçirmek zok. Memur daha fazla borç batağına batacak.

Hamdi Öz (Emekli Dernekleri Federasyonu Başkanı): Zaten emekliye 2009 için %8.8 gibi komik bir zam gündemde. Doğalgaza ise % 22.50 zam yaptılar. Bu zamdan sonra emekli hiç kıpırdayamayacak ve daha çok borç batağına batacak. Acilen emekliye zam yapılıp maaşı yaşanacak bir düzüye çıkarılmaladır. Ayrıca hükümet insafsız zam yapacağına elektrikteki kaçağı önlesin.

GÜNEŞ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*