Uçtu uçtu kim uçtu? Borsa uçtu!

Uçtu uçtu kim uçtu? Borsa uçtu!.17221
  • Giriş : 24.11.2008 / 17:11:00

Piyasada bayram havası var. Borsa coştu ki ne coştu. Dolar 1.60'ın altına indi. Bu bayram havasına 2 önemli karar yolaçtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

IMF ve mevduata güvence haberleri ile Citigroup için kurtarma planının açıklanması piyasalara olumlu yansıdı. Borsa yükselirken, dolar düşüşte...

DOLARDA SON DURUM

İSTANBUL
ABD Doları 1,5930 1,5950
Avro 2,0180 2,0200
Sterlin 2,3800 2,4000

BORSA

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) bileşik endeksinde günlük artış şu dakikalarda yüzde 8'e yaklaştı. İlk yarıyı yüzde 5,58'lik artışla tamamlayan endeks, yükselişine ikinci seansta da devam ediyor.

Açılışın ardından hisse senetleri, önceki kapanışa göre 605,31 puan yükselerek 23.800,40 puana ulaştı.

Endeks günlük bazda yaklaşık 1.800 puan yükselirken, değer artışı yüzde 8'e yaklaştı.

İKİ ÖNEMLİ KARAR COŞTURDU

Piyasalardaki olumlu havanın nedenlerinden birisi de FED, Hazine Bakanlığı ve FDIC'ın Citigroup'a sermaye enjekte edilmesi ve sorunlu varlıklara garanti verilmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını açıklamaları oldu.

'OH BE' DEDİRTEN YARDIM

Amerika bankacılık devi Citigroup'a 306 milyar dolarlık devlet garantisi sağladı. Citi de bunun karşılığında Hazine'ye % 8 temettü hakkı taşıyan hisse senetlerinden verecek. Böylelikle devlet Citi'ye ortak oluyor ama AIG'deki mudahalenin aksine “el koymuyor”

Citi'yi kurtarma planının bir diğer adımı da şirkete yapılacak olan nakit takviyesi. Bloomberg haber ajansına göre devlet Citigroup'a 20 milyar dolarlık nakit desteği sağlayacak.

Uzmanlar, IMF ile bu hafta imzalanmasını beklenen anlaşma, mevduata güvence sınırının artırılacak oluşu ve tahvil ihalelerinin iç piyasayı hareketlendireceğini öngörüyor.

HYUNDAİ KOCAELİ'DE FİŞİ ÇEKTİ

Kocaeli'nin Alikahya beldesinde kurulu bulunan Hyundai Assan Otomotiv Sanayi Ticaret AŞ'de ''Accent'' modelinin üretimine 3 hafta süreyle ara verildi.
Fabrikada çalışan yaklaşık 600 işçinin, ücretlerinin yüzde 76'sı ödenerek izne çıkarıldığı ifade edildi. Fabrikada ''Accent'' modelinden saatte 12 adet üretilerek, büyük bölümü ihraç ediliyordu.

GOODYEAR DA ÜRETİME ARA VERİYOR

Goodyear Lastikleri T.A.Ş, Kurban Bayramının ve yeni yılın ardından üretime 5'er gün ara vereceğini duyurdu. Verilen aranın nedeni ekonomik kriz nedeniyle global piyasalarda talep daralması...

HOLLANDA'DAN GÜVENCE

Hollanda Hükümeti devam eden küresel krizin etkilediği otomobil kiralama kuruluşlarından ''Lease Plan''ın, 1,5 milyar avroya kadar borçlanmasına kefil olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*