"Üçü bir arada" skandalı

  • Giriş : 21.03.2009 / 22:14:00
  • Güncelleme : 21.03.2009 / 22:14:21

Kayseri Garnizon Komutanlığı'nda yaşananlarla ilgili yeni bilgiler ortaya çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Askeri mahkeme astsubay Ali Balta'nın tutuklama kararında fişlemeyi kabul ediyor. Kayseri Valisi Müvlüt Bilici askerlere yönelik uygulanan yasaklar listesini doğruluyor. 2. Hava İkmal Komutanlığı Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklanan Albay Cengiz Köylü için para yardımı topluyor. İşte Kayseri'de yaşanan gelişmelerden üç manşet...

1- Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nin Astsubay Ali Balta'ya ait tutuklama kararında Kayseri'de esnaf fişlemesi yapıldığı doğrulandı.

2- Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, 2. Hava İkmal Bakım Merkezi ve Garnizon Komutanı tarafından askerlere yönelik uygulamaya konulan 9 mahalle, birçok otel ve kafeye girişi yasağını doğruladı.

3- İşçi Partisi'nin TSK'ya sızma projesi olarak bilinen 'Karargâh Evleri' ile ilgili soruşturmada tuhaf gelişmeler yaşanıyor. Soruşturmanın üstünü örtmek isteyen çevreler çalışmalarına hız verdi. Alınan bilgilere göre, Kayseri 2. Hava İkmal Komutanlığı'nda, Karargâh Evleri soruşturması kapsamında tutuklanan Albay Cengiz Köylü için para yardımı toplanması emri verildi.

Manşet 1: Kayseri Valisi, Garnizon'un yasağını doğruladı

Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, 2. Hava İkmal Bakım Merkezi ve Garnizon Komutanı tarafından askerlere yönelik uygulamaya konulan 9 mahalle, birçok otel ve kafeye girişi yasağını doğruladı.

Uygulamanın askerleri korumaya yönelik olarak hukuksal çerçevede başlatıldığını belirten Bilici, "Bu uygulama Türkiye'nin her yerinde yapılan rutin bir olay. Askerleri korumaya yönelik bir uygulamadır, doğrudur." dedi.

Vali Bilici, son dönemde gündemden düşmeyen 'mahalle baskısı' iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada, 2. Hava İkmal Bakım Merkezi ve Garnizon Komutanı tarafından askerlere yönelik getirilen yasaklı mahalle, kafe ve oteller uygulamasının doğru olduğu söyledi.

Uygulamanın Türkiye'nin her yerinde rastlanabilecek rutin bir uygulama olduğunu savunan Vali Bilici, 3 astsubayın gözaltına alınması ve mahalle baskısı iddialarıyla ilgili şunları söyledi: "Askerlerin gözaltına alınmaları ve tutuklanmaları Genelkurmay ve Garnizon komutanlarının bilgisi dahilinde. Bu konularda söyleyeceğim bir şey yok. Son zamanlarda çokça bahsedilen mahalle baskısı ile ilgili olarak; aslında bu Türkiye'nin her yerinde yapılan rutin bir olay. Onda bir anormallik yok. Askerler aileleri tarafından ordumuza teslim edilmiş bizim evlatlarımız. O evlatları koruma yönelik tavırlar olması kadar normal bir şey olamaz. Onların gidebileceğim uygun yerlerin olması çok normal. O konu ile ilgili yönergeler var. Ona uygun şekilde yapılmıştır. Doğrudur. Onlar uygun yerler vardır. Burası iyi burası kötü diye anlamamak lazım. Bunda bir anormallik olduğunu düşünmüyorum." şeklinde konuştu.

Önceki günlerde Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkezi ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Rıdvan Ulugüler'in yayınladığı talimatnameyle, er ve erbaşların kentteki 9 mahalle ile onlarca lokanta, kafe ve otele girişini yasakladığı iddia edilmişti.

Manşet 2: Askeri mahkeme de Kayseri'deki esnaf fişlemesini doğruladı

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nin Astsubay Ali Balta'ya ait tutuklama kararında Kayseri'de esnaf fişlemisi yapıldığı doğrulanmış oldu.

Mahkemede Astsubay Balta'ya Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Garnizon Komutanı Tümgeneral Rıdvan Ulugüler imzalı "Askeri Personelin Girmesinin Sakıncalı Olduğu Yerler" konulu emri ve ekleri göstererek okudu. Astsubay Balta, gösterilen emri istihbarat subayı tarafından kendisine tebliğ edildiğini ve belgenin içeriğini bilmediğini söyledi.

Öte yandan Astsubay Balta'nın avukatı Mustafa Dokumacı, müvekkilinin 4 Mart, 7 Mart ve 11 Mart tarihlerinde ifadelerinin alındığını belirterek, "CMK'nın amir hükmü gereği bir şüpheli gözaltına alındıktan sonra en geç dört gün içerisinde hakim önünen çıkarılmalıdır. Oysa ki müvekkilim gözaltına alındıktan sonra 13 gün sonra mahkemeye sevk edilmiştir." dedi.

Manşet 3: Karargâh Evleri soruşturmasında hedef saptırılıyor

İşçi Partisi'nin TSK'ya sızma projesi olarak bilinen 'Karargâh Evleri' ile ilgili soruşturmada tuhaf gelişmeler yaşanıyor. Soruşturmanın üstünü örtmek isteyen çevreler çalışmalarına hız verdi. Alınan bilgilere göre, Kayseri 2. Hava İkmal Komutanlığı'nda, Karargâh Evleri soruşturması kapsamında tutuklanan Albay Cengiz Köylü için para yardımı toplanması emri verildi.

Ancak sözlü emir, yazılı hale getirilerek jandarmanın kurumsal ağına konuldu. Bunun ortaya çıkması üzerine görevli bazı astsubaylar gözaltına alındı, işkence yapıldı. Hipnozla ifadeleri alındı ve bunlar basına sızdırıldı. Ardından yapılan açıklamada ise söz konusu astsubayların 'sahte evrak düzenleyerek TSK'yı kamuoyu nezdinde gözden düşürmeye çalıştığı' savunuldu.

Sanık avukatları ve yakınlarının verdiği bilgilere göre, Kayseri esnafını fişlediği ileri sürülen 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Garnizon Komutanı Tümgeneral Rıdvan Ulugüler, sözlü bir emir vererek Albay Cengiz Köylü için para yardımı toplanmasını istedi.Köylü, Karargâh Evleri'nin sorumlusu olarak suçlanıyor. Ulugüler'in sözlü emri, karargâhın kurumsal ağına da atıldı. Bu emri kimin koyduğu araştırılırken şüpheler Astsubay Ali Balta üzerine yoğunlaşıldı. Balta, sorgulanmak üzere Jandarma'ya götürüldü. Üç gün boyunca aç ve uykusuz bırakıldı. Jandarma ve Hava Kuvvetleri bünyesinde sorguyu gerçekleştirebilecek yetkililer bulunmasına rağmen dışarıdan kimliği bilinmeyen kişiler devreye sokuldu. Sorguya 'hipnoz uzmanı' emekli Yarbay Gürol Doğan da katıldı. 4 Mart 2009'da gözaltına alınan astsubay, ancak 17 Mart 2009'da hâkim karşısına çıkarıldı. Avukatı Mustafa Dokumacı ile ancak 12 gün sonra görüşebildi. Ardından Balta ile aynı evde kalan 2 astsubay daha içeriye alınarak sorgulandı. Onların da avukatları ve yakınları ile görüşmesine izin verilmedi. Bir astsubay yakını, görüştürme vaadiyle 24 saat askerî birlikte tutuldu. Ancak görüşmesine izin verilmedi. Geçen süre içerisinde hiçbir zanlı doktor kontrolünden geçirilmedi. Zanlıların ilk muayenesi 15 gün sonra Ankara'ya gönderilince gerçekleşti. Astsubaylarla görüştükleri iddia edilen siviller de sorguya alındı. Hatta kendisine ulaşılamayan bir kişinin yeni doğum yapmış eşi askerî birliğe götürüldü, sorgulandı. Hukuksuzluğa vâkıf olan Kayseri Barosu açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirdi. Bugün Gazetesi de yaşananları Türkiye'ye duyurdu.

Astsubay: İfadeyi hipnozla aldılar

Astsubay Ali Balta, gözaltı sürecinde yaşadığı kanun dışı uygulamaları hâkime şöyle anlattı: "Emekli yarbay olduğunu söyleyen sivil giyimli 1.70-1.80 boylarında, göbekli, beyaz saçlı bir şahıs birkaç kez geceleri yanıma gelerek bana hipnoz yöntemi uygulamıştı. Ben bu işlemin neticesinde 11 Mart 2009 tarihinde bu şekilde ifade vermiş olabilirim. O ifadeyi nasıl verdiğimi hatırlamıyorum. Dolayısıyla içeriğini de kabul etmiyorum." Balta'ya hipnoz yaptığı iddia edilen kişinin İzmir Hava Teknik Okulu'nda milli güvenlik dersine giren emekli Yarbay Gürol Doğan olduğu ifade edildi. Doğan'ın, 7-12 Mart tarihlerinde Kayseri Hilton Oteli'nde soruşturmayı yürüten askerî savcı Ahmet Zeki Üçok ile komşu odalarda kaldığı belirtildi.

Perinçek böyle demişti: Kesin aklanacağız!

İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, Silivri'deki Ergenekon yargılamaları sırasında Karargâh Evleri soruşturmasında bir iki ay içinde kesin olarak aklanacaklarını dile getirmişti. Kayseri 2. Hava İkmal Komutanlığı'nda yaşanan hukuk dışı olaylar Perinçek'in neden bu kadar emin olduğunun anlaşılmasına yardımcı oldu. İşkence altında ifade veren astsubaylardan Ali Balta, mahkemede suçlamaları reddetti. Ancak gerçek dışı ifadeler bir gazeteye sızdırıldı. Söz konusu gazete dün 'F tipi astsubayın fişleme itirafları' başlığı ile tam bir operasyonel habere imza attı. Haberde savcılık ifadelerine yer verildi. Habertürk, ifadelerin sahiplerinin ve yakınlarının yaklaşık bir haftadır isyanlarını görmezlikten gelmişti.

'Sakıncalı işletmelerin listesini emniyetten aldık'

Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, fişleme iddialarına yol açan Kayseri'deki askerî personelin girmesinin sakıncalı olacağı yerlerin listesini emniyetten aldıklarını söyledi. Haftalık basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplayan Gürak, Kayseri Garnizon Komutanlığı'nın, İl Emniyet Müdürlüğü'nden askerî personelin girmesinin sakıncalı olacağı yerlerin bildirilmesini talep ettiğini, polisin gönderdiği adreslerin de komutanlık tarafından personele duyurulduğunu ifade etti.

Astsubaylardan Habertürk gazetesine tekzip

Astsubay Ali Balta'nın avukatı dün yayınlanan 'F Tipi astsubayın fişleme itirafları' başlıklı haber sebebiyle Habertürk Gazetesi'ne tekzip metni gönderdi. Soruşturma ile ilgili Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nin kısıtlama kararı bulunduğu hatırlatılırken, adil yargılamayı etkileme gayretlerine dikkat çekildi. İlgili askerî savcılar hakkında suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi. Balta'nın avukatı Mustafa Dokumacı, tekzip metninde şu ifadeleri kullandı: "Müvekkilim ile ilgili olarak gazetenizdeki yayının suç olduğunu, gerçekleri yansıtmadığını, müvekkilimin ifadesinin baskı ve işkence altında hipnoz gibi yasak sorgu yöntemleri kullanılmak suretiyle CMK'daki 'müdafi tayini hakkı' ihlal edilerek bizzat dikte ettirilerek gerçek dışı ifadenin alındığını, ilgililer hakkında cumhuriyet savcılıkları da dahil olmak üzere şikâyette bulunduğumuzu kamuoyuna bildiririz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*