Uçurumun kıyısındaki evler

Uçurumun kıyısındaki evler .10992
  • Giriş : 30.09.2007 / 19:23:00

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde deniz kıyısında bulunan ve 12 Kasım 1999'da meydana gelen depremde bir kısmı yıkılan mağara, dalgalar nedeniyle tamamen çökme tehlikesi altında bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mağaranın yakınındaki evlerde yaşayan vatandaşlar ise heyelan tehlikesi nedeniyle tedirginlik yaşıyorlar 

Kale mevkisinde bulunan ve yıllar önce Karadeniz'de yaşayan fok balıklarının barındığı mağaranın bir kısmı, 12 Kasım 1999'da meydana gelen depremde çöktü. Mağarada yaklaşık 30 metre derinliğinde, 10 metre eninde oluşan oyuk, yıllar içinde Karadeniz'in fırtına ve dalgaları nedeniyle giderek büyüdü. Mağaradaki oyuğun zamanla büyümesi, bu mevkide bulunan evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.

Vatandaşlar, evlerin heyelan tehlikesi altında olduğunu belirterek, yetkililerden bir an önce çözüm beklediklerini dile getirdiler.

Mağaraya yakın bir yerde evi bulunan Hüseyin Türkan, yetkililere durumu bildirdiklerini ifade ederek, ''yıllar önce valilik makamına ve Afet İşleri Genel Müdürlüğü'ne müracaat ettik fakat netice alamadık. Yıllar geçtikçe önce evimizin önünden geçen yol, heyelan nedeniyle çöktü. Heyelan tehlikesi evimizin bahçe duvarına kadar geldi. Müracaatlarımızın değerlendirilmesini acilen bekliyoruz'' dedi.

Her an evlerinin yıkılabileceğini iddia eden Salim Ekici ise geçen yıl belediyeye başvurduklarını belirterek, ''geçen Yıl Yapı İşleri Genel Müdürü geldi, 'bu sorun çözülür kolay' dendi. Bu sorun çözülmeli'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious