'Uçuşlara Rum denetimi' iddiası

'Uçuşlara Rum denetimi' iddiası.6009
  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

Rumların, Güney Doğu Akdeniz'deki sivil ve askeri uçuşları denetleyecekleri iddia edildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABHAber internet sitesinin verdiği habere göre Türkiye'nin, 1 Mart 1989'dan beri tam üye olduğu Eurocontrol'da bugüne kadar istenilen düzeyde aktif olamayınca, Güney Doğu Akdeniz'deki sivil ve askeri uçuşların kontrolünün bir anlamda Rumların eline geçtiği ileri sürülüyor.

Türkiye'nin tam üyesi olduğu Avrupa Sivil Havacılık Örgütü Eurocontrol'un katkılarıyla Güney Kıbrıs'ta Güneydoğu Akdeniz bölge hava trafik kontrol merkezi kuruluyor. Türkiye, 1 Mart 1989'dan beri tam üye olduğu Eurocontrol'da bugüne kadar istenilen düzeyde aktif olamayınca, Güney Doğu Akdeniz'deki sivil ve askeri uçuşların kontrolünün bir anlamda Rumların eline geçtiğine işaret ediliyor.

Rumlar,
Türkiye'nin güney kısmı (Güney Akdeniz), Ortadoğu başta olmak üzere, bütün hava trafiğine giren çıkan her türlü askeri ve sivil uçuşları kontrol edecek tam donanımlı bir hava trafik merkezi kuruyor.
Lefkoşa FIR hattı Hava Trafik Kontrol Merkezi'nin temeli de Eurocontrol Genel Müdürü Victor Aguado'nun da katılımıyla 1 Mart'ta atıldı. Aguado, Güney Kıbrıs'ta Rum lideri Tasos Papadopulos ve Ulaştırma Bakanı Haris Trasu ve dini yetkililer ile biraraya geldi.

RUMLAR 2006'DA 250 BİN UÇUŞ YÖNETTİ

Eurocontrol'dan verilen bilgiler, Rumların 2006 yılında yaklaşık 250 binin üzerinde uçuş yönettiğini gösterdi. Yine Eurocontrol verilerine göre, Rumların 2015 kadar ise yöneteceği uçuşlarda ise yaklaşık olarak yüzde 5 ile 10 artış bekleniyor.

Güney Kıbrıs'ta kurulan hava trafik kontrol merkezi sadece Kıbrıs ve bölgesini değil, aynı zamanda Avrupa hava sahası ile Ortadoğu bölgesinin Rumlar tarafından kontrol edilip yönetilmesini sağlayacak. Böylece Rumlar Kıbrıs adasının 40 misli daha büyük toprağın hava sahasının kontrol etmiş olacak. Avrupa ile Ortadoğu arasında artan trafik akışının Kıbrıs hava tarafik kontrol merkezi tarafından yönetileceğine dikkat çekiliyor.

Bu arada, Rum hava trafik kontrol merkezi içinde aynı zamanda yeni radar bölge kaplama sistemi de oluşturulacak. Bu da Kıbrıs'ın Akdeniz bölgesi hava trafik kontrol sisteminde daha etkin bir rol alacağı anlamına geliyor.

Güney Kıbrıs'ta kurulan hava trafik kontrol merkezinin, Rum ekonomisine büyük katkı sağlayacağı, başta turizm sektörü olmak üzere, birçok alanda ekonomik gelişme yaşanacağı ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious