Uçuşu iptal eden tazminat ödeyecek

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

Onur Air, İzmir-Ankara seferinin iptal edilmesi nedeniyle zarara uğradığını söyleyen Tülin Çalışkan Avşar’a 87 YTL maddi, 1000 YTL manevi tazminat ödemeye mahkûm oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avşar’ın Avukatı Özlem Altıparmak’ın yazılı açıklamasına göre, uçuş tarihinde hamile olan yolcu, ceninin zeká ve vücut gelişimini belirleyecek tahlilin yapılması amacıyla, daha önceden aldığı randevu için Ankara’ya çağrıldı. Onur Air’in İzmir-Ankara uçuşunun iptali nedeniyle yolcu Avşar randevusuna yetişemedi.

Altınparmak, gerekçe belirtilmeksizin uçuşun iptal edildiğini, bunun üzerine, müvekkilinin havayolu şirketinden bilet bulmak için harekete geçtiği ve farklı bir hava yolu şirketinden yüksek fiyatlı bilet almak zorunda kaldığını kaydetti. Müvekkilinin, randevusunu kaçırdığı ve tahlillerini yaptıramadığını söyleyen Altıparmak, sefer iptali nedeniyle, müvekkilinin bilet bulabilmek amacıyla gösterdiği çaba esnasında stres ve travma altında kalıp zarar gördüğü belirtti. İzmir 10. Sulh Hukuk Mahkemesi’nce verilen 20 Şubat tarihli kararda, davacının 87 YTL fark ödeyerek ve gecikmeli olarak Ankara’ya ulaştığı kaydedildi. Kararda, davacının randevusuna zamanında yetişememesi, yaşanan gecikme ve iptal nedeniyle, davacının manevi olarak sıkıntıya düştüğü belirtilerek, davalı şirketin davacıya 87 YTL maddi, 1000 YTL manevi tazminat ödemesine karar verildiği ifade edildi. Davacı vekili Özlem Altıparmak, tüketici kanunlarının genel mantığına uygun olarak, iptal durumunda daha pahalı bir uçuş kullanıldıysa aradaki farkın tüketiciye ödenmesine karar verilmesinin beklenen bir durum olduğunu söyledi. Bu davanın, manevi tazminata karar verilmesi açısından büyük önem taşıdığına işaret eden Altıparmak, "Manevi tazminata hükmedilmesi, bu davaya ayrı bir önem kazandırmış, örnek dava haline getirmiştir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious