Ucuz akaryakıtın önü açıldı

  • Giriş : 02.01.2007 / 00:00:00

Çok tartışıldı. Üzerinde çok konuşuldu. Akaryakıt sektöründe kaçağı bitirecek "ulusal marker projesi" nihayet hayata geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Akaryakıt kaçakçılığı Türkiye'nin belini büküyor. Fatura büyük. Yıllardır bir türlü önlenemeyen kaçak nedeniyle Devlet her yıl 2.5 milyar $ vergiden oluyor.

2007 yılı akaryakıtta yepyeni bir dönemin başlangıcı oldu. Akaryakıta ' işaret koyarak ' yakıtın kaçak mı değil mi olduğunu anında tespit eden 'Ulusal Marker' sistemi 1 ocak 2007 itibariyle hayata geçti.

Marker yani işaretleme sistemi ile yakıtın sahte olup olmadığı 5 dakika gibi kısa bir sürede ortaya çıkıyor. Bu ' Renkli Önlem ', akaryakıtta büyük oranda kaçakçılığı önleyeceği gibi, aynı oranda vergi kaybının da önüne geçecek. Vergi gelirinin artması ise yakıtta pompa fiyatının düşüşünü hızlandıracak.

Damlası 100 $ olan ve sektörde kaçağı büyük oranda bitirecek Markerdan yurt genelindeki rafineri ve dağıtım şirketlerine yaklaşık 11 bin litre gönderildi. Bundan böyle Marker testinden geçemeyen Akaryakıt İstasyonları satış yapamayacak.

Marker sisteminin, Akaryakıt sektöründeki kayıp kaçak ve sahteciliğin önüne geçip geçemeyeceğini ise zaman gösterecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious