Ucuz alışverişin püf noktaları!

Ucuz alışverişin püf noktaları! .8938
  • Giriş : 06.10.2007 / 16:52:00
  • Güncelleme : 06.10.2007 / 17:00:53

Tüketiciler, gıda ürünlerindeki zamları da az bütçeyle atlatmaya çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Benzin fiyatlarındaki artışı az araba kullanarak dengeleyen Amerikalı tüketiciler, gıda ürünlerindeki zamları da az bütçeyle atlatmaya çalışıyor.

ABD'de ortalama süt fiyatı, geçen yıla göre yüzde 21 daha fazla ve portakal suyu ev bütçesini, 2006 yılına göre yüzde 31 daha fazla sıkıyor. Benzin fiyatlarındaki artış, tüketicinin geçen yıllara göre daha az araba kullanmasına yol açmıştı. Ancak, benzin fiyatlarına gösterdiği reaksiyonun benzerini gıda fiyatlarındaki artışa gösteremeyen Amerikalı tüketici, bunun yerine ihtiyacı olan gıda ve ev ürünlerini daha az bütçeyle almanın yollarını arıyor.
Tüketici hakları konusunda çalışan uzmanların, "market" giderlerinde tasarruf için verdiği bazı önemli ipuçları şöyle:

- Alışverişe giderken çocukları evde bırakın: Çocuklar etrafında koşuşturmaz ve elbiselerini çekiştirmezken, alacağınız ürünler konusunda çok daha sağlıklı karar vereceksiniz.

- Birim fiyatını mutlaka kontrol edin: Daha büyüğü her zaman daha ucuz anlamına gelmez. Küçük bir fıstık ezmesi kavanozu, miktar olarak, daha büyük bir kavanozdan daha ucuz fiyata geliyor olabilir.

- Nakit para ile alışveriş yapın: Bütçenizin imkan verdiği alışverişi yapacak kadar nakit parayla alışverişe gidin. Kredi kartlarınızı evde bırakın.

- Mutlaka alışveriş listesi yapın ve listenize sadık kalın. Gerçekte ihtiyaç duymadığınızı almayın.

- Kasadaki fiyat okuyucu ekranını gözetleyin: Tüketici Raporu derneğinin anketine katılan tüketicilerin yüzde 70'i, fiyat okuyucunun yanlış fiyat okuduğuna denk geldiğini ifade ediyor.

- Tok karınla alışveriş yapın: Açken yapılan alışveriş, tüketici iradenizi aşındırır.

- Marka eksenli değil fiyat eksenli alışveriş yapın: Özellikle, marketlerin kendi ürettiği nispeten ucuz ürünlere şans verin.

- Fiyatların marketten markete değiştiğini unutmayın: Size en yakın market, her zaman en ucuzu olmayabilir.

- Etiket okuma alışkanlığı kazanın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious