Ucuz bilet acentelere havlu attırıyor

Ucuz bilet acentelere havlu attırıyor.15217
  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Ucuz havayolu şirketleri ve internet, Almanya'da faaliyet gösteren Türk seyahat acentelerine bir bir havlu attırmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alman Seyahat Acenteleri ve Organizatörleri Birliği'nin (DRV) verilerine göre; Alman turizm sektöründe toplam 2,8 milyon kişi istihdam ediliyor ve sektörün 2005 yılı cirosu 19,4 milyar Euro. Amerika ve İngiliz Seyahat Acenteleri ve Organizatörleri Birliği'nden sonra dünyada 3. sırada yer alan DRV'ye kayıtlı 5 bin üye bulunuyor. Sektörde ne kadar Türk acentenin faaliyet gösterdiğine dair net bir veri yok ancak yaklaşık 3 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Alman ekonomisinde önemli bir yere sahip turizm sektöründeki acentelerin sayısı her yıl azalıyor. DRV'nin basın bölümünden gazetemize yapılan açıklamaya göre; 2004 yılı itibariyle ülkede 13 bin 753 kayıtlı seyahat acentesi faaliyet gösteriyordu. Geçtiğimiz yıl ise bu sayı 12.639'a düştü. Yani bir yıl içinde toplam bin 114 seyahat acentesi, ekonomik sıkıntılar nedeniyle sektöre veda etti. Türk seyahat acentelerinde de durum pek farklı değil. Ucuz uçak şirketleri, internet ve havayollarının direkt müşteriye hitap etmesinin kendilerini olumsuz yönde etkilediğini anlatan Türk acenteler, içlerini CİHAN'a döktü.

"Tur operatörlerinden ve havayollarında aldığımız komisyonlarda son yıllarda yüzde 50'ye yakın azalma oldu. Türk Hava Yolları (THY) yüzde 9 veriyor. Lufthansa provizyonu kaldırdı sadece işlem ücreti veriyor. Öger, yüzde 18-20'den yüzde 12'ye düşürdü. Euro ile birlikte masraflar arttı." diye başlıyor Frankfurt havalimanındaki Avrupa seyahat acentesini işleten Rıza Kaygusuz ve ekonomik sıkıntılar yüzünden çok sayıda acentenin kapandığını anlatıyor. Havalimanındaki komşu acentelerden Altıntop seyahat acentesinin sahibi Yusuf Altıntop da "Gelirlerimizde ortalama yüzde 30 kayıp var." şeklinde konuşuyor ve ekliyor: "Mark zamanında işimiz iyiydi, Euro ile işler kötüleşti. Son iki senededir internet durumu daha da kötüleştirdi."

Tur operatörü Golden Holiday'in Frankfurt büro müdürü Ali Kayahan Gezer, acentelerin kapanmasının sebepleri arasında "ucuzcu hava yollarını ve gereksiz fiyat rekabetini" sayıyor. "Rynair, Hapagfly ve Germanwings gibi ucuz havayolu şirketlerinin düşük fiyat politikası yüzünden rekabet kızıştı. Bu tür havayollarının çıkışları genel havayollarını ve tur operatörlerini de fiyat indirmeye zorladı. 19 Euro veya 29 Euro'dan başlayan fiyatlarla uçuyoruz şeklinde reklamlar görüyorsunuz. Halbuki yolcular hiçbir zaman bu rakamlarla uçmuyor." diyen Gezer, bu tür fiyat politikalarının haksız rekabete yol açtığını kaydediyor.

Frankfurt havalimanında yer hizmetleri veren Sky Travel'in sahibi seçim İlkyaz ise, bu fiyatların müşterinin gözünü boyamak için kullanıldığını öne sürüyor. İlkyaz, "19 ya da 29 Euro diyorlar ancak bu tek gidiş ve vergisiz fiyattır. Bu fiyatın üzerine vergi ve dönüş fiyatını da eklerseniz toplamda bir bilet yolcuya en az 160-170 Euro'ya mâl oluyor." şeklinde konuşuyor.

Frankfurt havalimanındaki acenteler, kendilerini rekabet konusunda biraz daha şanslı buluyorlar. Çünkü ucuzcu havayolları ücretlerin yüksek olması nedeniyle Frankfurt gibi büyük havalimanlarından uçmuyorlar ve şimdilik Türkiye'de İstanbul, İzmir ve Antalya gibi hatlarda faaller. Acenteler, "Anadolu uçuşlarına da ucuzcuların herhangi bir etkisi olmuyor." tespitini yapıyorlar. Acentelerin işaret ettiği bir başka noktada da "ucuzcuların" yolculara tanıdığı bagaj hakkıyla ilgili. Sky Travel'den seçim İlkyaz bu konuda şunları söylüyor: "Ucuz havayolları, yolculara çok sınırlı bagaj hakkı tanıyor. Bazılarında bu sınır 20 kg iken, bazılarında sadece 10 kg. Dolayısıyla Türk yolcuların alışık olduğu 30kg bagaj hakkını bu tür havayolları tanımıyor. Yani bizim yolculara pek hitap etmiyor."

Sprendlingen'deki Akçay seyahat acentesini sahibi Mithat Karasu, da sektördeki kötü gidişatta acentelerin de suçu olduğunu düşünüyor. Bazı acentelerin alt acentelik vererek hizmet kalitesini düşürdüğünü, bunun da sektöre balta vurduğuna dikkat çeken Karasu, şöyle devam ediyor: "Havayolları acenteleri aradan çıkarıp doğrudan yolcuya hitap etmek istiyor. Acentelere verdikleri provizyonları da kaldırıp fiyatları ucuzlatıyorlar." Ucuz bilet fiyatlarının çözüm olmadığını belirten Karasu, şöyle devam ediyor: "Kalitenin bir bedeli olmalıdır. Ucuz bilete ucuz hizmet verilir. Ucuzcuların fiyat politikası bir gün ters tepebilir." Tur operatörleri Golden Holiday'in sahibi Fazıl Peru bu uyarıyı dikkate alanlar arasında. "Biz kaliteli çalışan acentelerimizi koruyoruz. Provizyonlarımızı yüzde 20'nin üzerinde tutmaya gayret ediyoruz. Her tur operatörünün olduğu gibi bizim de internet sitemiz var fakat rezervasyonlara kapalı. Yolcular acente üzerinden ya da telefonla rezervasyon yaptırabiliyor. Bu sayede acentelere sahip çıkıyoruz "ifadelerine yer veren Peru, önemli olanın dürüst ve kaliteli hizmet olduğunu vurguluyor.

Öte yandan Peru'nun da belirttiği gibi acenteleri olumsuz önde etkileyenlerden biri de internet. Sektör temsilcilerinin ifadelerine göre; son iki yıldır etkili olmaya başlayan internet sayesinde yolcular, doğrudan havayollarının sitesinden rezervasyon yapabiliyor ve evlerindeki bilgisayardan aldıkları rezervasyon belgesiyle uçabiliyorlar. Klasik uçak bileti devri de kapanıyor. Pekçok havayolu elektronik bilet (e-bilet) uygulamasına geçiyor. Ortaya çıkan trendi değerlendiren acenteler, bu eğilimin süreceğini ancak internet rezervasyonlarının bazı dezavantajlarının da bulunduğunu söylüyorlar. Golden Holiday'den Ali Kayahan Gezer internetten uçuş rezervasyon yapabilmek için kredi kartı gerektiğini ancak Almanya'daki Türklerde bu alışkanlığın Türkiye'deki kadar yaygın olmadığını söylüyor ve yolcuların büyük çoğunluğunun yine acentelere yönlendiğini anlatıyor. Yusuf Altıntop başka bir detaya daha dikkat çekiyor: "İnternetten yapılan rezervasyonlarda tarih değişikliği ve iptal mümkün değil. Dolayısıyla bu gibi durumlarda yolcu zarara uğruyor. Bazen bileti yanabiliyor." Altıntop şöyle devam ediyor: "Yolcu bu sayede acentelerin kıymetini anlayacaktır diye düşünüyorum. Çünkü acente üzerinden yapılan rezervasyonlarda tarih değişikliği, iptal başta olmak üzere pek çok konuda yolcuya kolaylık sağlanıyor ve biletin yanması gibi bir durum da söz konusu değil."

-Türk acentelerin yüzde 30'u profesyonel-

Gelişen teknoloji ve artan rekabetin sektördeki pek çok acenteyi kapanmaya zorlayacağına dikkat çeken turizm sektörü temsilcileri, ancak dürüst, profesyonel ve kaliteli hizmet acentelerin ayakta kalabileceği kanaatini taşıyorlar. Ali Kayahan Gezer, "Şu an çalışan Türk acentelerinden yüzde 30'u profesyonel diyebilirim. Ama ilerde bu işi profesyonel yapan acenteler ayakta kalacak. Yani çantada bilet satma yada bu işi yan iş olarak yapanların devri bitti. Acenteler, uluslararası havayollarının biletleri (IATA) dahil her türlü bileti satmalılar. Sadece Türkiye'ye bilet satanlara ya da sadece uçak bileti satanlar kalamaz. Bunun yanında paket tatil de sunmalılar. İnsanlar artık Türkiye'ye sadece yakınlarını görmeye değil aynı zamanda tatil yapmaya da gidiyor." Sky Travel'den seçim İlkyaz, acentelerin teknolojiye ayak uydurmalarının da şart olduğunu vurguluyor. İlkyaz, "Acenteler kendi internet sitelerini açmalı ve buralardan da yolculara hizmet vermeli."diyor. Akçay seyahat acentesinden Mithat Karasu ise kaliteli hizmet ve dürüstlüğün ayakta kalmak isteyen acenteler için vazgeçilmez olduğuna işaret ediyor. Karasu, "Müşteri memnuniyetini esas alan ve dürüst çalışan kazanır."şeklinde konuşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious