Ucuz Çin malı, el halıcılığını tehdit ediyor

  • Giriş : 14.06.2007 / 10:31:00

Ucuz fiyatlı Çin malı el halılarının pazarı ele geçirmesi nedeniyle üretim durma noktasına geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçmişte yılda 6 bin metrekare el halısı ihraç edilen Kütahya'nın Simav ilçesinde, ucuz fiyatlı Çin malı el halılarının pazarı ele geçirmesi nedeniyle üretim durma noktasına geldi.

El halısı tezgahları bir bir kaldırılırken, üreticilerin bir kısmı fabrika halısı üretimine, bir kısmı da seracılık ve keresteciliğe yöneldi.

Yaklaşık 50 yıldan bu yana el halıcılığı yaparak geçimini sağlayan 70 yaşındaki Cemal Çınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işçilik başta olmak üzere girdi maliyetlerinin düşüklüğü nedeniyle ucuza satılan Çin el halılarının, hem iç hem de dış piyasayı ele geçirdiğini söyledi.

İlçede birkaç yıl öncesine kadar 10 bin dolayında halı tezgahı bulunduğunu belirten Çınar, şöyle konuştu:

“İlçe genelinde üretilen yıllık 6 bin metrekare dolayındaki el halısını, ABD başta olmak üzere Almanya, Fransa, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerine ihraç ederek iyi para kazanıyorduk. Bizimle birlikte en az 30 bin dolayında hanım da el emeğinin karşılığını alıyordu. Fakat son birkaç yıldır, el halısı pazarımızı Çin'e kaptırdık. İhracatımız durdu, tezgahlar bir bir kaldırılmaya başlandı, birçok arkadaşımız krize girdi.”

Bazı üreticilerin seracılık ve keresteciliğe yöneldiğini, kendisinin ise 300 el halısı tezgahını toplayarak, elindeki sermayeyle halı dokuma fabrikası açtığını anlatan Çınar, “El halıcılığının yok olma noktasına gelmesine üzülüyorum ama fabrika halısı üreterek krizden çıktım. Aylık 2 bin metrekarelik üretim yaparak, iç piyasada satıyorum. Diğer üretici arkadaşlarıma da yaptığım işe yönelmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious