Ucuz Çin otobüsü İstanbul'da yola çıktı

  • Giriş : 09.10.2006 / 00:00:00

Ucuz işgücü dolayısıyla bütün dünyanın kabusu haline gelen Çin’in otomotivde Türkiye’ye girip girmeyeceği tartışılırken, ilk parti Çin otobüsleri İstanbul’da yola çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Zhonda marka çift katlı otobüslerin ilk ikisi sahiplerine teslim edildi. Özel halk otobüsü olarak plakalandırılan ve İstanbul’da deneme sürüşlerine çıkan iki otobüsün yanı sıra birçok otobüs işletmecisinden de kaparo alındı. Otomotiv Sanayi Derneği’nin ithaline karşı çıktığı otobüsler için uzmanlar “teknik açıdan yeterli değil” görüşünü dile getirmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de bu görüş doğrultusunda Çin otobüslerini defalarca geri çevirmişti. İşletmecilerin Çin otobüsünü tercih etmesinde fiyatı (80 bin Euro) etkili oluyor.

Zhongda iki katlı otobüsler Türkiye pazarına 80-125 bin Euro arasında bir fiyatla girerken, Güleryüz marka otobüsler 150 bin, BMC ise 180 bin Euro’dan başlayan fiyatlara sahip. Çift katlı belediye tipi otobüs üretmeyen Mercedes Benz’in tek katlı modelleri bile en az 200 bin Euro’dan satışa sunuluyor. Çift katlılarla Türkiye pazarına giren Zhonda, ikinci etapta tek katlı otobüs getirmeyi planlıyor. İstanbul’da kullanılmaya başlanan, D 045 ve D 048 kodlarıyla İETT’ye kaydolan otobüsler Şişli-Kartal ve Kadıköy-Kaynarca hatlarında taşımacılık yapıyor. İlk partide getirilen ilk 10 otobüsten geri kalan sekizinin de önümüzdeki günlerde plakalandırılarak yola çıkacağı belirtiliyor. Bu araçlarda özürlü yolcuların inip binmesini sağlayacak lift sistemi de bulunuyor.

Zhongda otobüsleri ilk olarak dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in geçen ay 150’ye yakın işadamıyla yaptığı Çin ziyareti sırasında gündeme geldi. Çinli Zhongda Group, Türkiye’de montaj hattı kurmak için kolları sıvadığını açıklamış; ancak ortaklarının ismini gizli tutmuştu. Her iki tarafın temsilcilerinin yer alacağı heyetin İstanbul, Kocaeli, Yalova ve Tekirdağ’da fabrika için uygun arsa araştırması yapacağı duyurulurken, iki şirketin yarı yarıya ortak olacağı tesisin 2007 sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. 50 milyon dolara mal olacak fabrikanın yıllık bin adet üretim yapması planlanıyor. Otobüslerin iç pazarın yanı sıra Ortadoğu ülkeleri ve Afrika’ya satılması hedefleniyor. Çin’in en büyük 500 şirketi arasında 92. sırada yer alan Zhongda Group, otobüsün yanı sıra oto tamiri, testi ve yıkama ekipmanları imal ediyor. Piyasa değeri ise 770 milyon dolar. Yasaların Çin malı otobüslere izin vermesinin mümkün olmadığını söyleyen bazı otomotiv ithalatçıları, “Bizler satış sonrası hizmetler konusunda büyük yükümlülükleri yerine getirip milyonlarca dolarlık yatırımlar yapıyoruz. Çinli Zhongda otobüslerinin ilk arıza hallerinde yedek parça ve servis sorunu yaşamaları kuvvetle muhtemel.” sözleriyle buna karşı çıkıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious