Ucuz olması, Antalya'yı turizmde marka yapmış

  • Giriş : 09.02.2006 / 00:00:00

Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, Antalya'nın dünya turizm listelerinde marka olduğu için değil sadece ucuz olduğu için yer aldığını ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Antalya'nın Türk turizmi için önemli bir merkez olmasına karşın ucuz olduğu için marka haline geldiğini savunan Neyişçi, "Antalya'da yılın 365 günü güneş hep havadadır. Mevsim sıcaktır. Ancak bütün bunlara sahip alternatif ülkeler mevcut. Mallorca, Maldivler gibi birçok alternatif yer var. Yani dünya yüzeyinde birçok Antalya bulmak mümkün. Bu da bize gösteriyor ki, turistler sadece ucuz olduğumuz için bizi tercih ediyor. Bunda her şey dahil sisteminin büyük katkısı var." dedi.

Türkiye'nin turizmde istediği yere ulaşamadığından yakınan Neyişçi, Antalya'ya 2005 yılı içinde 7 milyon 300 bin kişinin geldiğini hatırlatarak "Paris'te bulunan Louvre Müzesi'nde 2005 yılında 7 milyon 300 bin kişi ziyarette bulunmuş. Yani bir müze tek başına bir kentle yarışıyor. Biz sadece dünyaya deniz, kum ve güneşle hitap ediyoruz. Kültürel varlıklarımızı kullanmıyoruz. Bu nedenle yeni alternatifler geliştirmeliyiz. Antalya'yı bir çekim merkezi yapmalıyız. Antalya'nın tek özelliği ucuz olması. Başka bir özelliği yok." diye konuştu.

Türk turizminde yapılan yanlışlar nedeniyle bugün 'Turizm Master Planı' konusunun gündeme geldiğini ileri süren Tuncay Neyişçi, hazırlanacak planın geniş çerçevede ele alınması gerektiğini savundu. Turizme 20 yıldan biri teşvikler yapıldığını ifade eden Prof. Dr Neyişçi, şöyle konuştu: "Turizm için yapılan çalışmalar hep dar çerçevede yapıldı. Bu nedenle de sektör bir çıkmazla karşı karşıya. Bugün Antalya'da tam olarak kaç yatak bulunduğu bilinmeden teşvikler yapılıyor. Bunu kimse net olarak söylemiyor. Bu da Antalya'da turizmin ciddi bir şekilde düşünülmediğini göstergesidir. Bunları tam bilmeden bir Turizm Master Planı hazırlamak sağlıklı olmaz. Geniş katılımlı, herkesin isteklerini ve önerilerini belirttiği bir çalışma ile Turizm Master Planı hazırlanmalıdır. Aksi halde geçmişte bankacılık sektöründe yaşadığımız gibi turizmde 3-5 sene içinde krize girer."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious