Ucuz otomobil pazarı kızıştı! Samand'dan yıl boyu indirim!

Ucuz otomobil pazarı kızıştı! Samand'dan yıl boyu indirim!.15664
  • Giriş : 12.01.2008 / 12:26:00

Ucuz otomobil firmalarının kıran kırana rekabeti şaşırtıyor. Türkiye Pazarına da birer birer girmeye başlayan firmalar, düşük fiyatlarıyla büyük ilgi görüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çinli otomobil üreticisi Chery'nin Alia ve Tiggo modelleri, Şubat ayından itibaren Türkiye'de satışa sunulacak. İranlı Samand ise yıl sonuna kadar 19 bin 990 YTL'lik tek fiyat kampanyası yürüteceğini duyurdu...

Çin otomobili Chery, Şubat'ta Türkiye yollarında
Mermerler Otomotiv distribütörlüğünde Türkiye pazarına giren Çinli otomobil üreticisi Chery'nin Alia ve Tiggo modelleri, Şubat ayından itibaren satışa sunulacak.
Chery'in Türkiye pazarına girmesine ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Chery Otomotiv Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mermer, Çin'de üretilen Chery markalı otomobillerin uzun zamandan bu yana Türkiye'nin gündeminde olduğunu, Chery'nin artık Şubat ayından itibaren Türkiye pazarına sunulacağını söyledi.
Chery'nin kalitesinin sürekli iyileştiğini, araçların 2 yıldan bu yana Türkiye yol ve iklim koşullarında test edildiğini ifade eden Mermer, araçların aynı zamanda AB standartlarına uymak zorunda olduğunu da hatırlattı.
Chery'nin bütün bu aşamaları geçtiğini, bugün 61 ülkede satılan otomobillere büyük talep bulunduğunu dile getiren Mermer, şunları söyledi:
''Bu yüzden fabrikadan istediğimiz kadar mal alma şansımız yok. Şu anda 12 kişilik ekibimiz Çin'de temaslarda bulunuyor. Satış hedefimiz fabrikadan ne kadar araç alabileceğimize bağlı. Ne kadar alabilirsek hepsini satacağız. Bayilerimize büyük talepler geliyor. Talepleri karşılayabileceğimizi sanmıyorum. Şu anda otomobillerin fiyatı belirlenmeden talep var.'' Toplantıda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Mermer, hedefledikleri pazar payına ilişkin olarak, ''Otomotiv piyasası güzel gidiyor. Chery de bu piyasadan belirli bir pay alacaktır. Zaman içinde bunu hep birlikte göreceğiz'' diye konuştu.
Chery'nin Türkiye'ye gelmesiyle birlikte diğer otomobil markalarının fiyatlarının nasıl etkileneceği sorusu üzerine Mermer, ''Diğer otomobillerin fiyatı düşeceği kadar düştü. Bundan sonra artırılmasını bekliyoruz. 3 yıldır otomobil fiyatlarında artış olmadı'' dedi.

FİYATLAR AY SONUNDA BELLİ OLACAK
Mermer, satışa sunacakları modellerin fiyatlarının bu ay sonunda belli olacağını, tanıtım amaçlı özel bir fiyat kampanyası da yapacaklarını bildirdi.
İlk etapla 300 adet otomobilin Türkiye'ye geldiğini belirten Mermer, bayilere yedek parça ile birlikte sevkıyat yapılacağını söyledi.
Mermer, ''Biz inanmasak tavsiye etmezdik. Biz hepimiz bu otomobilleri kullanacağız. Varsa bir şikayet markanın arkasında biz olacağız. Her türlü garantiyi veriyoruz'' dedi.
Çin otomobillerinin Avrupa'ya ihracının Türkiye ile başlayacağını hatırlatan Mermer, ''Bizim aldığımız izinler her yerde geçerli olacak. Avrupa'ya biz örnek olacağız''diye konuştu.
Verilen bilgiye göre, Chery, Türk tüketicisinin karşısına ilk olarak Alia ve Tiggo modelleriyle çıkacak.
Her iki modelde de çift salıncaklı tam bağımsız süspansiyon sistemi sayesinde yüksek yol tutuş imkanı yaratılırken, araçlarda ABS, EBD, dijital klima, elektrikli sunroof, CD çalar bulunuyor

İranlı Samand'dan 1 yıl boyunca tek fiyat: 19 bin 990 YTL
Öte yandan Türkiye'de satışa başlayan ve İran Khodro Company (IKCO) firması tarafından üretilen ''Samand'' marka otomobillerin 19 bin 990 YTL'lik fiyatının yıl boyunca devam edeceği bildirildi.
IKCO Türkiye temsilcisi MYS Otomotiv'den yapılan yazılı açıklamada, Samand'ın, 19 bin 990 YTL'lik fiyatı ile tüketicilere bulunduğu segmente oranla yıl boyu ekonomik bir fiyat sunacağı kaydedildi.
Satış öncesinde araçlara gelen yoğun talep nedeni ile şimdiye kadar İran'daki fabrikaya 12 bini Samand marka olmak üzere, 19 bin araç sipariş verildi.
19 bin 990 YTL'den satışa sunulacak Samand LX modelinin, sürücü hava yastığı, ABS, klima, yarı elektrikli ön koltuklar, alarm, CD-MP3 çalar, uzaktan kumandalı merkezi kilit, elektrikli camlar, çelik jant, elektrikli ve ısıtmalı aynalar, sis farları ve park mesafe sensörleri gibi özellikleri bulunuyor. Samand LX'in, bu donanımla Türkiye'de bugüne kadar bulunmayan yeni bir sınıfa dahil olduğu belirtiliyor.
Samand'ın Limuzin modelinin de Şubat ayı içerisinde satışa sunulması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious