Ucuz pirinç kuyruğu

Ucuz pirinç kuyruğu.18317
  • Giriş : 16.04.2008 / 08:53:00

Erken saatlerde kuyruğa girenler, piyasa fiyatının altında pirinç aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TMO'nun satış ofisinde erken saatlerde kuyruğa girenler, piyasa fiyatının altında pirinç aldı

Pirinç fiyatlarının son 6 ayda yüzde 130 oranında artması, vatandaşları ucuz pirinç kuyruğuna soktu. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'nin İzmir Alsancak'taki satış ofisinde sabahın erken saatlerinden itibaren kuyruğa giren vatandaşlar, piyasa fiyatının altında pirinç aldı.

TMO, satış ofisinde Osmancık pirincin kilosunu 1,80 YTL'den sattı. Aynı pirinç gıda çarşısında 3 yeni liradan alıcı buluyor. Marketlerdeki fiyat ise 3,5-7,5 yeni lira arasında değişiyor.

Ofis, sabah saatlerinde alıcılara 10 kilograma kadar pirinç verirken, talebin artması üzerine bu miktarı 4'e düşürdü. Kuyruğa girip dört kilogram pirinç alan bazı vatandaşların poşeti bir kenara bırakıp ikinci kez sıraya girdikleri görüldü. Ofis marketteki satış görevlileri, günlük 2-3 ton pirinç geldiğini ve erken saatlerde tükendiğini, bundan sonra kişi başına 4 kilogram satış yapacaklarını söyledi. TMO İzmir Bölge Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşın özellikle pirinçte fiyatların arttığı haberlerini izledikten sonra gelecekte fiyatların daha da yükseleceği beklentisiyle mağazaya geldiğini söyledi. Yetkililer, TMO'nun önceki dönemde mağazaya talebi artırmak için yenileme yatırımları planladığını ancak, son 1 haftada 15 yıldır görülmeyen ilgi gözlendiğini belirtti. Mağazadaki fiyatın kâr oranı eklenerek belirlendiği, piyasadaki fiyatlarla aradaki farkın spekülasyondan kaynaklandığı dile getirildi.

Bu arada, ABD pirinç fiyatları, bu yıl yüzde 60'ın üzerinde artış görerek yeni rekor seviyesine yükseldi ve global arz konusundaki siyasi endişeleri daha da artırdı. Chicago Board of Trade işlenmemiş pirinç fiyatlarında temmuz vadeli işlemleri yüzde 2'yi aşkın yükselerek 100 libre (45 kilogram) başına 22,20 dolara tırmandı. İhracatçılar sevkıyatta kısıtlama uygularken, büyük ithalatçıların da stoklarını artırma yoluna gitmesi sebebiyle fiyatlar geçen eylül ayından bu yana iki katına çıktı. Hububat analisti Kenji Kobayashi, pirinç stoklarında dünya genelinde son yıllarda görülen düşüşle birlikte, aralarında Vietnam ve Hindistan'ın da bulunduğu arz kaynaklarından gelen ihracat kısıtlamalarının fiyatlarda bu yıl görülen artışı tetiklediğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious