Ucuz şeker-çikolataya aldanmayın!

  • Giriş : 10.10.2007 / 10:37:00

Bayram öncesi, şeker ve çikolata imalathanelerinde yapılan denetimlerin birçoğunda iç açıcı manzaralar görülmezken, sektörün yetkilileri de vatandaşları uyarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şemsi Kopuz, çikolatanın kilogram başına üretim maliyetinin 10-15 YTL, şekerleme maliyetinin de 9-9,5 YTL’ye ulaştığını belirterek, “Tüketiciler bu fiyatların altında kalan ürünlere rağbet etmemeli” dedi.

Bayram öncesi, şeker ve çikolata imalathanelerinde yapılan denetimlerin birçoğunda iç açıcı manzaralar görülmezken, sektörün yetkilileri de vatandaşları uyarıyor. Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu ile Şekerli Mamül Üreticileri Derneği Başkanı Şemsi Kopuz, tüketicileri üretim izni olan ürünler almaları konusunda uyardı. Genel olarak kakao kitlesi, kakao yağı, süt ve süt tozu ile şekerden oluşan çikolatanın hammadde fiyatları, işçilik, enerji, ambalaj, yönetim, satış ve dağıtım, pazarlama ve depolama giderleri ile KDV’nin içinde bulunduğu kalemlerle üretim maliyetinin kilogram başına 10-15 YTL, şekerleme maliyetinin de kilogram başına 9-9,5 YTL’ye ulaştığını kaydeden Kopuz, tüketicilerin bu fiyatların altında kalan ürünlere rağbet etmemesi gerektiğine işaret etti.

DUYARLI OLUNMALI

Gıda sektöründe faaliyet gösteren 40 bin firmanın yüzde 50’sinin hâlâ merdiven altı üretim yaptığına dikkat çeken Kopuz, bu konuda devlet ve özel kuruluşlar ile halkın duyarlı olması gerektiğini vurguladı. Kopuz, bu ürünlerin nerelerde üretildiği ve neler içerdiğinin belli olmadığını belirterek, şunları kaydetti: “Halkımız bilinen markalara, ambalajlı ürünlere rağbet etmeli ve üretim izinleri olup olmadığını, üretim ve son kullanma tarihlerini kontrol ederek, aldıkları ürünlerin deterjan ve parfüm gibi kokular içerip içermediklerine dikkat etmelidirler. Tüketiciler bayramının kendileri için zehir olmasını engellemeli.”

ŞEKER YERİNE KAYISI GÖTÜRÜN

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Bülent Deniz, vatandaşların sağlığa zararlı ucuz şeker ve şekerlemelere rağbet etmemesi gerektiğini söyledi. Merdiven altı tabir edilen yerlerde yapılan üretimlerde, maliyeti düşürmek için doğal şeker yerine suni tatlandırıcı kullanıldığına dikkat çeken Deniz, “Suni tatlandırcı ve katkı maddesi kullanılarak, şekerlemelerin maliyetini yarı yarıa düşürüyorlar. Bu şekerleri 3-5 YTL’ye satıyorlar” dedi. Gelir durumu düşük olan vatandaşlara, ucuz şeker almak yerine, dut kurusu, kayısı kurusu gibi yerel yemişleri almalarını öneren Bülent Deniz, şunları söyledi: “Bütçesi iyi olan tüketiciler, markalı, üretim izni olan ürünleri tercih etmelidir. Bütçesi zayıf olan vatandaşlarımıza ise, bayram ziyareti için, ucuz şeker almak yerine, kilosu 2-4 YTL arasında değişen kuru yemişleri götürmelerini tavsiye ediyoruz. Çünkü bu ürünler hem sağlıklı hem de fiyatı uygun.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious