ÜDS başvuruları 5 Şubat'ta başlıyor

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı'nın (ÜDS) 2007-Mart dönemi başvurularının 5 Şubat'ta başlayacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, yaptığı yazılı açıklamada, 25 Martta yapılacak sınav için kılavuz ve başvuru formlarının, 5 Şubat-12 Şubat 2007 tarihleri arasında üniversite rektörlüklerinden alınabileceğini ve aynı adrese başvuru yapılacağını kaydetti.

Doktora ve sanatta yeterlilik sınavlarında ÜDS ile Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'nın da (KPDS) kabul edileceğini ifade eden Yarımağan, yabancı dil koşulunu karşılamak için doktora ve sanatta yeterlilik sınavına girecek adayların ÜDS veya KPDS'den 100 üzerinden en az 50 veya daha fazla puan alması gerektiğini belirtti.

Açıklamaya göre, doçent adaylarının ÜDS'ye girmesi gerekiyor. 100 üzerinden 65 veya daha fazla puan alan doçent adayları, başarılı olacak.

ÜDS, Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde, fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler olmak üzere 3 ayrı alanda, yılda iki kez Mart ve Ekim aylarında yapılacak. Sınav, ÖSYM tarafından, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon ve Van illeri ile Lefkoşa'da, merkezi olarak gerçekleştirilecek.

ÜDS sonuçları yüksek lisans programlarına giriş için de kullanılabileceğinden, lisans programı mezunu ile lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de bu sınava girebilecek. Ancak bu öğrencilerin, ilgili üniversiteden, yüksek lisans programları için ÜDS sonuçlarını kullanıp kullanmayacağını öğrenmesi gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious