ÜDS başvuruları için son gün

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı'nın (ÜDS) 5 Şubatta başlayan başvuru süresi, bugün mesai bitiminde sona erecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sınav, ÖSYM tarafından, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon ve Van illeri ile Lefkoşa'da, merkezi olarak gerçekleştirilecek. ÜDS kılavuz ve başvuru formları, bugün mesai bitimine kadar üniversite rektörlüklerinden alınabilecek ve aynı adrese başvuru yapılacak.

Doktora ve sanatta yeterlilik sınavlarında, ÜDS ile Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı da (KPDS) kabul edilecek. Yabancı dil koşulunu karşılamak için doktora ve sanatta yeterlilik sınavına girecek adayların ÜDS veya KPDS'den 100 üzerinden en az 50 veya daha fazla puan alması gerekiyor. 100 üzerinden 65 veya daha fazla puan alan doçent adayları, başarılı sayılacak.

ÜDS sonuçları yüksek lisans programlarına giriş için de kullanılabilecek. Lisans programı mezunu ile lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de sınava girebilecek. Ancak bu öğrencilerin, ilgili üniversiteden, yüksek lisans programları için ÜDS sonuçlarını kullanıp kullanmayacaklarını öğrenmeleri gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious