ÜDS'de sınavında sahetecilik iddiası

ÜDS'de sınavında sahetecilik iddiası.14910
  • Giriş : 23.03.2009 / 22:22:00

ÜDS'de “başkalarının adına sınava girdiği” öne sürülen 2 üniversite öğrencisi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı'nda (ÜDS) “başkalarının adına sınava girdiği” öne sürülen 2 üniversite öğrencisi ile “bu kişilere sahte kimlik ve sınava giriş belgesi hazırladıkları” iddia edilen 2 kişi gözaltına alındı.

22 Mart Pazar günü yapılan ÜDS'de “başkasına ait kimlikle sınava girdiği” tespit edilen O.Ç. Jandarma ekiplerince gözaltına alındı.

Şüphelinin sahte kimlik ve sınava giriş belgelerini H.Ö'den aldığını belirtmesi üzerine önce H.Ö, daha sonra bu kişilere aracılık ettiği belirtilen G.E. Çankaya'da gözaltına aldı.

H.Ö'nün ifadesi doğrultusunda, “bu kişiden aldığı sahte belgelerle ÜDS'de başkasının yerine sınava bir başka kişinin daha girdiği” bilgisine ulaşan Jandarma ekipleri üniversite öğrencisi A.Ö'yü de gözaltına aldı.

Ankara'daki bir üniversitede genetik mühendisliği okuduğu belirtilen O.Ç'nin, “İzmir'de bir yüksek okulda müdür olarak görev yapan S.M'nin aynı üniversitenin uzay ve havacılık bölümünde öğrenci olan A.Ö'nün de Erzurum'da görevli Yardımcı Doçent U.O'nun yerine sınava girdiği” tespit edildi.

H.Ö'nün “sahte kimlik ve sınava giriş belgelerini 3 bin TL karşılığında düzenlediği ve G.E. aracılığıyla sınava girecek kişilere ulaştırdığı” belirtildi.

Jandarmada ifadeleri alınan zanlılardan O.Ç. ile H.Ö. polis ekiplerine teslim edildi.

Operasyonda polis tarafından gözaltına alınan A.Ö. ve G.E ile jandarmadan teslim alınan iki zanlının emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*