UEFA: Polonya 2012 tehlikede!

UEFA: Polonya 2012 tehlikede!.9280
  • Giriş : 30.09.2008 / 20:42:00

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Polonya'nın Ukrayna ile birlikte EURO 2012'ye ev sahipliği yapmasının tehlikede olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

UEFA ve Dünya Futbol Federasyonları Birliği (FİFA), bugün yaptıkları ortak açıklamada, Polonya hükümetinin Polonya Futbol Federasyonu (PZPN) başkanlığına atanan yöneticiyi tanımadığını bildirdi.

Michal Listkiewicz başkanlığındaki Polonya Futbol Federasyonu yönetim kurulu, ülkenin spor bakanının yolsuzluk iddiaları üzerine başvurduğu Polonya Olimpiyat Komitesi tahkim kurulu tarafından pazartesi günü görevden alındı.

Spor Bakanı Miroslaw Drzewiecki'nin isteği doğrultusunda da Robert Zawlocki federasyon başkanlığına atandı. Federasyon'un Disiplin Komitesi'nde görev yapan bir avukat olan Zawlocki, mevcut yönetim kurulunu askıya aldığını ve 30 Ekim'de yapılması gereken federasyon başkanlığı seçimlerini iptal ettiğini duyurmuştu.

Bu gelişme üzerine Salı günü UEFA ve FİFA tarafından yapılan ortak açıklamada, "FIFA ve UEFA Michal Listkiewicz başkanlığındaki PZPN yönetimini, Polonya futbolunu idare etmek ve uluslar arası arenada temsil etmek için "tek meşru merci" olarak tanımaya devam edecektir." denildi. Ayrıca Zawlocki tarafından imzalanan herhangi bir mektup ya da yazışmanın da tanınmayacağı belirtildi.

Spor bakanı Drzewiecki ise atamanın "yasalara uygun" olduğunun savunarak, Zawlocki'ni başkanlığının meşru olduğunu ileri sürdü.

UEFA, geçen hafta yaptığı icra kurulu toplantısında her iki ülkenin de EURO 2012'yi düzenlemelerinde bir sorun olmadığına karar vermiş, ancak eğer hazırlıklar belirtilen takvime yetişmezse turnuvayı düzenleme hakkını ellerinden alınabileceği konusunda da uyarıda bulunmuştu.

Polonya futbolunun geleceği ve bu ülkelere herhangi bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı ise UEFA'nın 23-24 Ekim tarihlerinde Zürih'te yapacağı toplantıdan sonra belli olacak.

UEFA, Polonya futbolundaki belirsizliğin devam etmesi halinde bu ülkeyi 2010 Dünya Kupası elemelerinden ihraç etme ya da EURO 2012 organizasyonunu elinden alma gibi seçenekler üzerinde duruyor. Ayrıca UEFA Kupası'nda mücadele eden Polonya takımları Wisla Krakow ve Lech Poznan'ın da bu turnuvadan ihraç edilme ihtimali de bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*