UEFA takım sayısını artırıyor

UEFA takım sayısını artırıyor.10025
  • Giriş : 31.01.2008 / 18:07:00

Avrupa Şampiyonası Finalleri'nde mücadele eden takım sayısı artırılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği'nin (UEFA) Portekizli delegesi Gilberto Madail, Avrupa Şampiyonası Finalleri'nde mücadele eden takım sayısının, 20 veya 24'e çıkarılmasının düşünüldüğünü söyledi.

UEFA'nın internet sitesinde yer alan habere göre, Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de düzenlenen, UEFA'nın 32. Olağan Kongresi sonrasında açıklama yapan Madail, UEFA'nın 2016 Avrupa Şampiyonası'ndan itibaren geçerli olmak üzere, takım sayılarını artırıp artırmamaya, yıl sonuna kadar karar vereceğini ifade etti.

Madail, 1996 yılından bu yana uygulanan 16 takımlı formatın 20 veya 24'e çıkarılmasına ilişkin çalışmaların devam edeceğini belirtirken, eleme grubunda uygulanacak yönteme ilişkin farklı alternatifler denemek zorunda olduklarını kaydetti. En son 1994 Dünya Kupası finallerinde uygulanan 24 takımlık formatta, 4'er takımlı 6 grup bulunurken, 20 takımlık format, 5'er takımlı 4 gruptan oluşuyor.

16 takımlık formatın, oyun kalitesi açısından en iyisi olduğuna dikkat çeken Madail, 20-24 takımlık formatların ise daha fazla taraftar toplayacağını dile getirdi. Madail, takım sayısının artırılması durumunda, daha fazla güvenlik ve daha çok barınma imkanına ihtiyaç duyulacağını, bu nedenle de organizasyonu gerçekleştirebilecek ülke sayısının azaltılabileceğini kaydetti.

Şu anki formata göre, şampiyona ortalama 3 hafta sürüyor ve 31 maçtan oluşuyor. Takım sayısının artması halinde, fazladan 20 maç daha yapılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious