UEFA'da ırkçı yazı!

UEFA'da ırkçı yazı! .8417
  • Giriş : 06.09.2007 / 16:43:00

UEFA, resmi sitesinde Malta-Türkiye maçını yorumlarken ırkçı söylemlerde bulunup kışkırtıcı demeçler yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Her platformda ırkçılıkla mücadele eden ve kurallara uymayan kulüp ile futbolculara ağır yaptırımlar uygulayan UEFA, resmi sitesinde Malta-Türkiye maçını yorumlarken ırkçı söylemlerde bulunup kışkırtıcı demeçler yayınladı.
UEFA, resmi sitesindeki haberinde, Malta Milli Takımı’nın 16. yüzyıldan kalma bir kuşatmadan esinlenerek Türkiye’ye karşı galibiyet elde etmek istediğini okurlarına aktardı.
Domenic Aquilina tarafından kaleme alınan yazıda, 1565 yılında Jean Parisot de la Vallette önderliğindeki Maltalı St. John Şövalyeleri’nin 3 aylık Osmanlı kuşatmasını başarıyla karşıladıkları, bu savunmanın askerlik tarihindeki en önemli zaferlerden biri olduğu ifade edildi.
Maltalılar’ın bu zaferden sonra başkent Valletta’yı daha da güçlendirdikleri ve bir daha da böyle bir saldırıyla karşılaşmadıkları da okurlara aktarıldı. UEFA, Malta’nın cumartesi günü Ta’Qali Ulusal Stadyumu’nda Türkiye’yle yapacağı 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri C Grubu karşılaşmasının Malta’nın Zafer Bayramı’na denk geldiğini de hatırlatarak, bugünün kuşatmanın sona erdiği gün olduğunun altını çizdi.
İlginç yorumlarını haberin devamında da sürdüren UEFA editörü, Malta Teknik Direktörü Dusan Fitzel’in bu maçta, 1565 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na karşı bağımsızlık savaşının önderliğini yapan Jean Parisot de la Vallette’nin görevini üstleneceğini ve Fatih Terim’in Türkiye’sine karşı beklenmedik bir zafer kazanmak isteyeceğini savundu.
Malta Teknik Direktörü Fitzel ise, yaptığı açıklamada, kendi takımının çok nadiren bir maçın favorisi gösterildiğini ancak Türkiye maçının tarihinin manidar olması nedeniyle bu maç için iddialı konuştuğunu ifade etti. Malta’nın kalecisi Mario Muscat da Malta’nın artık Futbol dünyasında saygın bir yerinin olduğunu savunarak, Euro 2008 Elemeleri’nde oynadıkları son iki karşılaşmada Norveç ve Bosna Hersek karşısında iyi oynadıklarını belirtti.
Muscat, cumartesi günü zafer bayramlarında Türkiye’ye karşı oynayacakları maçta kazanmak her şeylerini ortaya koyacaklarını da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious