UEFA'dan kulüplere iyi haber

UEFA'dan kulüplere iyi haber.10218
  • Giriş : 15.05.2008 / 23:35:00
  • Güncelleme : 15.05.2008 / 23:31:56

Avrupa'nın en zengin 14 kulübünün kurduğu G-14 grubu ile UEFA arasında varılan anlaşamaya göre milli takımlara futbolcu veren kulüplere turnuva süresince futbolcu başına günlük 4 bin Avro'nun UEFA tarafından ödeneceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

G-14 ile UEFA arasında varılan anlaşma gereği UEFA'nın 4 yıl içinde milli takımlarda oynayan futbolcularından dolayı kulüplere 100 milyon Avro'luk bir bütçe ayırdığı belirtilirken, ilk uygulamanın İsviçre ve Avusturya'da 7-29 haziran tarihleri arasında düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası'nda başlayacağı belirtildi. Şampiyonada mücadele eden 16 milli takımdan herhangi birine futbolcu gönderen her kulübe turnuvanın resmen başladığı maç bölgesindeki kamp yerlerine ulaşıldığı günden turnuvada kaldıkları zamana kadar gün başına 4 bin Avro ödeneceği ifade edildi. UEFA kurallarına göre, takımların maç yapacakları ülkedeki otellere maçlarından 5 gün önce yerleşmeleri gerekiyor.

Avrupa Şampiyonası'nda (A) Grubu'nda yer alan Türkiye A Milli Takımı'nın aday kadrosuna 6'şar futbolcu ile en fazla Fenerbahçe ve Galatasaray kulüpleri futbolcu gönderirken, bu futbolcuların kadroda kalmaları halinde UEFA'dan en fazla parayı bu iki kulüp alacak.

2000 yılında kurulan G-14 grubunda, Juventus, Milan, İnter, Manchester United, Arsenal, Liverpool, Bayern Münih, Borissia Dortmund, Bayer Leverkusen, Barcelona, Real Madrid, Valencia, PSG, Olympique Marsilya, Olympique Lyon, Ajax, PSV Eindhoven, Porto kulüpleri bulunurken, UEFA ile yapılan anlaşmanın aynısı Dünya Kupası için FIFA ile de yapılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious