UEFA'dan sürpriz yasak geliyor

UEFA'dan sürpriz yasak geliyor.13455
  • Giriş : 28.11.2008 / 22:36:00

'Futbol sadece para değildir' diyen UEFA Başkanı Michel Platini, çok tartışılacak bir kural için harekete geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

UEFA, 18 yaş altındaki oyunculara AB içinde transfer yasağı koyabilir. Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Başkanı Michel Platini, 18 yaş altındaki oyuncuları Avrupa Birliği (AB) sınırları içinde uluslararası transfer yasağı konulabileceğini söyledi.

Fransa'nın Biarritz şehrinde bugün yapılan ve AB üyesi 27 ülkenin spor bakanlarının katıldığı bir toplantıda konuşan Platini, Avrupa'nın spor değerlerinin mutlaka korunmasını gerektiğini vurguladı. Bu kapsamda atılabilecek adımlara dikkat çeken Platini, milyonlarca Avrupa vatandaşı tarafından sevilen futbolun "sadece ekonomik bir etkinlik ya da ürün" olarak görülmemesini istedi.

UEFA'nın ülkelerin kendi mali sorunları ve ya da ulusal federasyonların kulüplere verdiği lisanslarla ilgili sorumluluk üstlenmeyeceğini belirten Platini, ancak kulüplerin Avrupa kupalarına katılması için lisans verme ile ilgili sistemi güçlendireceklerinin altını çizdi.

Avrupa futbolunu yöneten UEFA'nın genç futbolcularla ilgili de bazı çalışmaları olduğunu kaydeden Platini, bazı Avrupa ülkelerinde 12-13 yaşındaki oyuncuların rakip takımlar tarafından "kaçırılmalarını" önleyen katı kurallar olduğunu ancak AB'nin genelinde bu konuda ortak bir tutum olmadığını hatırlattı.

Bu konuda FİFA ile ortak bir çalışma yürüttüklerini belirten UEFA başkanı, gerekirse 18 yaş altındaki futbolcuların AB içinde uluslararası transferlerini yasaklamayı düşündüklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*