UEFA'yı FİFA'ya şikayet etti

UEFA'yı FİFA'ya şikayet etti.8144
  • Giriş : 12.03.2008 / 14:45:00

Inter'i UEFA'ya şikayet eden İzmir Barosu avukatı Barış Kaşka ile aynı baro üyesi Mesut Türkoğlu, şimdi de başvuruları hakkında etkili soruşturma yürütmediğini öne sürdükleri UEFA'yı, FIFA'ya şikayet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Fenerbahçe ile oynadığı grup karşılaşmasına, haç işareti bulunan formayla çıkan FC Inter takımını UEFA'ya şikayet eden İzmir Barosu avukatı Barış Kaşka ile aynı baro üyesi Mesut Türkoğlu, şimdi de başvuruları hakkında etkili ve yeterli soruşturma yürütmediğini öne sürdükleri UEFA'yı, FIFA'ya şikayet etti.
Mesut Türkoğlu, yaptığı açıklamada, askerlik görevi nedeniyle Tekirdağ'da bulunan meslektaşı Barış Kaşka'nın başlattığı hukuk mücadelesini kendilerinin yürüttüğünü belirtti.

UEFA'nın konuyla ilgili soruşturma başlattığını kendilerine 13 Aralık'ta gönderdiği yazıyla bildirdiğini hatırlatan Türkoğlu, “UEFA konu hakkında etkili ve yeterli bir soruşturma yürütmedi. Soruşturmayı sürüncemede bırakması Sevilla'yı da cesaretlendirdi. Sevilla da Fenerbahçe karşısına dini bir motifle sahaya çıktı. UEFA, kısa sürede soruşturmayı tamamlayıp FC Inter'e gereken cezayı vermeliydi. Ancak bunu yapmadı. FC Inter, ceza almadan Şampiyonlar Ligi'nden elendi. Böylece Inter'in ağır bir ceza alması da engellenmiş oldu” dedi.

Avrupa'da birçok kulübün kendi sembol ve renklerini bir kenara bırakarak, ticari kaygılarla dinsel ve ırkçı semboller taşıyan formalarla sahaya çıktığını, UEFA'nın ise kulüpleri bu konuda denetleme görevini aksattığı öne süren Türkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“FIFA Disiplin Yönergesi'nin 58. maddesi, ırk, dil, din bakımından Futbol sahalarında yapılacak her türlü ırkçı ve ayrımcı eylemin cezalandırılması gerektiğini söylemektedir. FIFA Tüzüğünün 6. Maddesi de, kulüplerin ırkçılığa ve ayrımcılığa yol açacak eylemlerde bulunamayacaklarını belirtir. FIFA'nın etik kurallarına uymayan konfederasyonlar cezalandırılır. Hatta üyeliği askıya dahi alınabilir. Bu gerekçelerle UEFA'yı FIFA'ya şikayet ettik.”

İzmir Barosu avukatlarından Barış Kaşka, 27 Kasım'da Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde yapılan FC Inter-Fenerbahçe karşılaşmasında evsahibi ekibin giydiği formada yer alan haç işaretinin Haçlıların kullandığı haç işaretiyle bire bir aynı olduğunu öne sürerek, FC Inter'i UEFA'ya şikayet etmişti. UEFA, Kaşka'nın ortağı olduğu hukuk bürosuna gönderdiği yazıyla, şikayetle ilgili soruşturma başlatıldığını ve müfettiş görevlendirildiğini bildirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious