Ufuk Uras, ötenazi isteyen hastaya destek verdi

Ufuk Uras, ötenazi isteyen hastaya destek verdi.11639
  • Giriş : 13.03.2008 / 17:59:00

Ötenazi isteyen emekli öğretmen 4 yıl önce geçirdiği kazadan sonra omurilik felci geçirmişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Ufuk Uras, Ankara'nın Polatlı ilçesinde 4 yıl önce geçirdiği Trafik Kazası sonucunda omurilik felci olan ve ötanazi isteyen Tuğrul Cankurt'u (49) evinde ziyaret etti.

Uras, partisinin Ankara İl Başkanı Hasan Özdinç ile birlikte Polatlı'ya gelerek, 2 ay önce ötanazi isteyen emekli öğretmen Tuğrul Cankurt'a ''geçmiş olsun'' ziyaretinde bulundu. Uras, ziyarette yaptığı konuşmada ''Sizin çığlığınız basın yoluyla duyurularak, Türkiye'de sayısı 50 bini bulan omurilik felçlilerinin yanında tüm engelli insanlarımızın mağduriyetlerini giderecek sosyal devlet olmanın ilkeleri yerine getirilir; üzerinde tartıştığımız Sosyal Güvenlik Yasasında bu mağduriyetleri giderici düzenlemeler yapılır''' dedi.

Cankurt'un mağduriyetiyle ilgili olarak gerekirse AB fonlarına da başvurabileceklerini ifade eden Uras, şöyle konuştu:

''Sosyal Devlet gereklerinin yerine getirilmemesi nedeni ile yaptığınız bu ötanazi çıkışı ile umarım Sayın Başbakanımız da siz ve sizin gibi binlerce insanımızın mağduriyetinin giderilmesi konusunda gerekli hassasiyeti gösterir. Sosyal Devletin kazanımları doğrultusunda sizin de hayata sıkı bağlanmanız gerekir.''

Tuğrul Cankurt ise sosyal güvenlik kurumlarının, tedavisinde duyarsızlık gösterdiğini savundu. Engelliler Yasası gereği, yerel yöneticilerin 7 yıl içerisinde engellilerin yaşamını kolaylaştırıcı önlemleri alması gerektiğini ifade eden Cankurt, engellilere yönelik herhangi bir uygulamaya geçilmediğini ifade etti.

Tuğrul Cankurt, yaşamının ''ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilmiş bir insana benzediğini'', kendisine zaten gizli ötanazi uygulandığını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious