Ufuk Uras, Tuncay Özkan'ın siyasete girişini eleştirdi

Ufuk Uras, Tuncay Özkan'ın siyasete girişini eleştirdi.10039
  • Giriş : 02.06.2008 / 03:08:00
  • Güncelleme : 02.06.2008 / 00:05:19

ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, Tuncay Özkan'ın siyasete girişini bu sözle eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, Yunus Emre'nin ''Kuru idik yaş olduk, ayak idik baş olduk'' şiarının kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, ''Ayakları baş yapma mücadelesinde kararlıyız'' dedi.

Uras, partisinin Bursa il binasında düzenlediği basın toplantısında, uzun zamandan beri AK Parti karşısında sol seçeneği oluşturma mücadelesini sürdürdüklerini, hem yerel, hem genel seçimlerde solun ortak duruşunu sergileyebileceklerine inandıklarını belirtti.

AK Parti'nin toplumu bir kalıba dökmek istediğini, ancak toplumun bu kalıba uygun olmadığını savunan Ufuk Uras, önümüzdeki süreçte demokratik hedeflerinin yanına sosyal hedefleri de koyarak alternatif iradeyi oluşturacaklarını kaydetti.

Uras, hedeflerinin Bursa ve Türkiye'de solun kapsama alanını geliştirmek, toplumsal derinlik kazandırmak, solu büyütecek adımlar atmak olduğunu anlatarak, yerel seçimlerin bunun için uygun bir seçim olduğunu söyledi. Ankara'dan ''paraşütle atanan'' adaylar belirlemeyeceklerini, herkesin, mahallerine koyacakları sandıkta kendi adayını kendisinin belirleyeceğini anlatan Uras, ''AK Parti'yi demokratik yollarla yenebileceklerine inandığını'' ifade etti.

Uras, şöyle devam etti:

''Başarmanın yolu kendi gücümüze, örgütlü gücümüze inanmaktan geçiyor. Sol zaten AK Parti politikalarına karşı tepkisini koyuyor. Yunus Emre'nin (kuru idik yaş olduk, ayak idik baş olduk) şiarı bizim için çok önemli. Ayakları baş yapma mücadelesinde kararlıyız. AK Parti hala içine girdiği travmadan, şoktan çıkabilmiş değil. Ülkenin bütün kaynaklarını yağma etmeyi hedefleyen siyasi zihniyet karşısında halkın adres ve çözüm arayışını ortak duruşumuzla gerçekleştireceğiz.''

Ufuk Uras, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın makam odasında dinlendiğine ilişkin iddialarının hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu:

''Evimizi, binalarımızı, telefonlarımızı dinleyeceklerine sözümüzü dinlemeyi tercih etselerdi zaten bu sorunlar olmazdı. ÖDP'nin, solun sözünü dinleselerdi memleket bu hale gelmezdi. ÖDP kocakulak kampanyasını başlatarak bazı partilerin, gazetelerin dinlenmesini ele alan, hukuk mücadelesi başlatan ilk partidir. CHP, son gelişmeler karşısındaki tavrıyla solla, emekle, demokrasiyle bir ilgisinin olmadığını göstermiştir. (Genel sekreterinin kim olduğunu söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim) diye bir laf var mı bilmiyorum ama iktidarı ve muhalefetiyle son derece tuhaf bir durumla karşı karşıyayız.''

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın, ''Türkiye'de sadece gayrimüslim azınlıklar değil Müslüman çoğunluk da dini özgürlüklerle ilgili sorunlar yaşıyor'' açıklamasının sorulması üzerine Uras, ''Ali Babacan, bu ülkeyi yıllardan beri yöneten siyasi iradenin üyesi; dolayısıyla şikayet etme hakkı yok. Türkiye'de herkes için demokrasiyi savunmak gerek. Demokrasi ve özgürlüklerin pazarlık konusu olması AKP'nin söylediği gibi sorunlar yaşanıyorsa, bu kendi icraatlarından kaynaklanıyor'' yanıtını verdi.

Ufuk Uras, gazeteci Tuncay Özkan'ın liderliğini yaptığı, ''Biz kaç kişiyiz'' platformunun parti kurma düşüncesinin olduğunun anımsatılması üzerine de, ''Umarım orada da televizyon kanalı gibi alım-satım olmaz'' yorumunu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious