Ufuk Uras'ın aklına şimdi gelmedi!

Ufuk Uras'ın aklına şimdi gelmedi!.10698
  • Giriş : 17.07.2008 / 12:48:00

Uras, Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Genel Başkanı Bedriye Yorgun ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM'deki kabulde konuşan Yorgun, SES'in Merkez Yönetim Kurulu üyesi Meryem Öztürk'ün geçen ocak ayından beri Sincan F Tipi Kadın Cezaevinde bulunduğunu söyledi.

Öztürk'ün durumuyla ilgili olarak bağlı oldukları uluslararası sendikalara yazı yazdıklarını ve onların da Türkiye'den Meryem Öztürk'ün durumunu sorduklarını ifade eden Yorgun, Türkiye'den uluslararası sendikalara giden yazıda, ''Öztürk'ün sendikal faaliyetleri nedeniyle değil, yasa dışı örgüt üyesi olması'' suçundan dolayı yargılandığının belirtildiğini bildirdi.

Yorgun, Meryem Öztürk'ün serbest bırakılması için uluslararası bir imza kampanyası başlatıldığını belirterek, konunun Avrupa Parlamentosuna da taşınacağını ifade etti.

Konuyla ilgili dün 3 partiyi ziyaret ettiklerini söyleyen Yorgun, Meryem Öztürk'ün durumuna ilişkin dosyayı Uras'a verdi.

-''ORMAN KANUNLARININ DEĞİL...''

Ufuk Uras da AK Parti'nin neoliberal politikalarıyla yarattığı tahribata karşı SES'in mücadelesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Sendikal mücadeleye karşı yasakçı tutumun kabul edilemeyeceğine işaret eden Uras, ''AKP, kendisi siyasi bir yasakla karşı karşıya kalırken, her yerde sendikalara karşı sindirme ve yasaklama politikasının kabul edilebilir olmadığını düşünüyorum'' dedi.

Ufuk Uras, Türkiye'yi 21. yüzyıla taşıyacak güçlerin yasakçı, otoriter zihniyetler değil, emekten ve demokrasiden yana düşünceler olacağını söyledi.

''Ülkemizin kabuğunu kıracağına, sendika özgürlüğü olmadan bir ülkede demokrasi olmayacağına inanıyorum'' diyen Uras, Meryem Öztürk'ün özgürlüğüne kavuşması için Parlamentoda çalışacağını bildirdi.

Ufuk Uras, ''Umuyorum ki kanun devletinden hukuk devletine hızla adımlar atılır. Orman kanunlarının değil, hukukun, demokrasinin üstünlüğünün esas olduğu bir zemine varabiliriz'' diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol'un, kendisinin dün verdiği ''darbelere karşı araştırma önergesi'' hakkında, ''Darbelere karşı çıkmak şimdi mi aklınıza geldi?'' diye sorduğunu anımsatan Uras, ''Bizim aklımıza şimdi gelmedi ama Meclise yeni geldik. Türkiye solu, devrimci hareket, sosyalistler 12 Eylül'den beri, 12 Eylül'ün yasaklarına karşı mücadele ediyorlar. Biz bu mücadeleyi Parlamento dışında sürdürüyorduk'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*