Uğur Dündar'dan Vakit'e cevap

Uğur Dündar'dan Vakit'e cevap.9727
  • Giriş : 09.06.2009 / 23:46:00
  • Güncelleme : 22.09.2016 / 00:47:25

Vakit gazetesi, bugün internet sitesine Uğur Dündar'la ilgili bir video görüntüsünü yayınlamıştı. Uğur Dündar'dan cevap geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


İşte Uğur Dündar'ın açıklaması...

Sevgili okurlar seyirciler, şimdi size doğruların peşinde koşan bir gazetecinin, bizim gibi bir ülkede başına neler gelebileceğini gösteren hem ibret verici, hem de traji komik bir örnek anlatacağım.

Hatırlayacaksınız 90” lı yılların ortalarında İstanbul'da Avcılar'dan başlayarak Büyükçekmece'ye kadar uzayan topraklarda korkunç bir arazi ve rant yağması yaşanmıştı. İçişleri eski bakanlarından Sadettin Tantan döneminde bu yağmayı yapanların üzerine gidilmiş, operasyon sonucunda çoğu yerel yönetici olan bazı kişiler, çete suçlamasıyla tutuklanmıştı. Ancak Tantan”ın görevi bırakmasından sonra bu soruşturma sürüncemede kalmıştı. Biz ARENA ekibi olarak 2004 yılında bu dosyayı yeniden açtık ve “asrın yağması” adı altında ekranlara getirdik. Yağmayı anlatan 6 program yaptık. Programlarımıza kasetlerimiz bile seyredilmeden mahkemece yayın yasağı kondu. Ama biz yılmadık ve uzun bir hukuk mücadelesi vererek, haberlerimizi ekrana getirmeyi başardık. “Asrın yağması”nı anlatan programlarımız hem Kanal-D'de hem de CNN Türk”te haftalarca yayınlandı. Araştırmamızı yaparken gördük ki, jandarma soruşturması sırasında yağmacılar, bizim de adımızı kullanmışlar, çevreye güç gösterisi yaparken “Uğur Dündar'a da buradan iki blokluk yer verdik!” demişler. Biz bunun üzerine adımızı kullanan kişileri bulduk ve kamera önünde bu iftirayı niçin attıklarını sorduk… Hık mık ettiler, söylenenlerin doğru olmadığını, bırakın arsa vermeyi, benimle hiç karşılaşmadıklarını ve bunun bir iftira olduğunu itiraf ettiler. Ama ben bununla da yetinmedim Başbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul Valisi Muammer Güler ve Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın da bulunduğu bir ortamda, “asrın yağması”nın korkunç boyutlarını onlara anlatarak bu konunun üzerine mutlaka gidilmesi gerektiğini söyledim. Ama yeniden bir soruşturma başlatılmadı.


Evet sevgili okurlar, şimdi birileri kalkmış güya ben orada o zamanki adıyla kavaklı belediyesinden iki blokluk yer almışım komedisini, gerçekmiş gibi yutturmaya çalışıyorlar. Hemen belirteyim, ben bu haberleri yapana kadar Kavaklı denen yerin neresi olduğunu bile bilmiyordum. Kavaklı Belediyesi'nden içeri adımımı atmış değilim. Hiçbir yerel yöneticiyi tanımam etmem. Bu kişilerle hayatımda karşılaşmış değilim. Daha sonra Beylikdüzü adı verilen bu bölgede ne benim, ne yakınlarımın, ne de kan bağımın olduğu kişilerin bırakın iki blokluk apartman yapılacak araziyi, tek santimetre kare bile toprağımız olmadı. Evet olmadı… Bu hafta ARENA'ya dürüstlüğüyle ünlü İçişleri Bakanı Saadettin Tantan'ı konuk ederek bu şerefsizliği yapanların gerçek yüzünü ve bizi niçin sürekli biçimde iftiralarının hedef tahtası yaptıklarını açıklayacağız. Belgeleri, itirafları yayınlayacağız. Birileri yandaş olmadığımız için bizi yıldırıp, bezdirip, sizin gerçekleri öğrenme hakkınıza hizmetten vazgeçirmeye çalışıyor. Ben de gülerek diyorum ki it ürür kervan yürür. Ne dersiniz?

-VAKİT GAZETESİNDE BUGÜN YAPILAN HABER VE VİDEO-

Vakit Gazetesi Uğur Dündar'ın peşini bırakmıyor. İşte bugün gazetenin internet sitesine konan vidyoyla ilgili haber:

Habervaktim'in ele geçirdiği video görüntülerine göre emekli İstanbul Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Zeki Bingöl, dönemin bakanı Saadettin Tantan'ın adamlarından Soysal Algan ile görüşüyor.

Görüntüler Yakuplu/Beylikdüzü'nde yapılan arazi yolsuzluklarının araştırıldığı dönemden. “Türk İşi Mortgage” adlı kitaba kaynaklık eden soruşturma. Buradan ev alan şahıslar ile görüşme yapılıyor. O sırada Zeki Bingöl, Uğur Dündar'la ilgili iddiaları dile getiriyor. Yer, soruşturmanın yürütüldüğü dönemde Beylikdüzü'nde bir mekan. Kurulan gizli sistemle gelen herkes kameraya alınıyor. Kayıtlarda Uğur Dündar ile Zeki Bingöl arasındaki yakınlık dikkat çekiyor.

İşte o şok görüntülerin çözümü:

Zeki Bingöl: Şimdi bunlar 11-11 pay ediyorlar. Ve şu kooperatifleri kurduruyorlar. Bunlar yasal düzenleme yapacaklar. Görünüş bu ama geliyor bunlar, buradan parayı Yakup alıyor. Öbürü satarsa Orhan alıyor. Anlatabildim mi?
Soysal Algan: Hımm…

Zeki Bingöl: Daha sonra Arena geliyor, tespit ediyor, filme alıyor burayı. Yayınlıyor. 'Ne yapacaz' diyorlar. 'Buradan iki blok yer vereceksiniz' diyorlar.
Soysal Algan: Arena Ekibi geliyor. Uğur Dündar geliyor…

Zeki Bingöl: Tabii tabii Uğur Dündar geliyor, 'İki blok yer vereceksiniz buradan' diyor.
Soysal Algan: Uğur Dündar mı alıyor bunları?

Zeki Bingöl: Tabii tabii…
Soysal Algan: Tespitli mi bunlar?

Zeki Bingöl: Bunlar tabii. Tabii.
Soysal Algan: Saadettin Bey'e bunları aktarsana.

Zeki Bingöl: Ee onun için görüşelim diyorum bunları. Ondan sonra bunları satarken…
Soysal Algan: Uğur Bey'in aldığı tespitli mi? O çok zor olur, yani belgeli mi, belge vermezsen çok zor olur.

Zeki Bingöl: Bak adam on sene önce Arena'ya verdiğini yazmış. Defterini de çizmiş. 'Al' dedi, 'kardeşim şu parayı'. Sonra 'bilmem kaç para verdim, hangi hakime verdim'. 'Kime ne verdim'.
Soysal Algan: Yazmış hepsini…

Zeki Bingöl: Tabii. İfadesi var. Ayriyeten o tarihte tuttuğum kayıt var bende. Orijinal.

İDDİALARIN ÜSTÜNE GİDİLMEDİ

Söz konusu görüntülerdeki iddiaları sorduğumuz emekli Binbaşı Zeki Bingöl görüşmeyi doğruladı. O dönemde Uğur Dündar ile ilgili iddialara ulaştığını anlatan Bingöl, ancak söz konusu iddiaların üzerine gidemediğini birçok yerden baskı gördüğünü ileri sürdü. Bahsi geçen iki bloğun Beylikdüzü'ndeki Gazeteciler Sitesi'nin içinde yer aldığını söyleyen Bingöl, “Uğur Dündar'a verildiği iddia edilen iki blok yer Gazeteciler Sitesi'nin içinde yer alıyordu. O zaman bu kooperatifin başında Şakir Süter vardı. Ben ondan kooperatif üyelerinin listesini istedim, vermedi. Ancak Uğur Dündar'ın iki blok yer aldığını bilmiyorum. Eğer varsa o dönem araştırılsaydı ortaya çıkarılabilirdi. Ancak şimdi bunu ispatlamak mümkün değil.” iddiasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*