Uğur Meleke: "Lig üçüncüsü Sivasspor"

Uğur Meleke:
  • Giriş : 19.05.2008 / 10:18:00

Sivasspor'un itirazı haklı mı? Federasyonun talimatnamesinde 2a maddesi tamam ama 2b ne olacak?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Futbol Federasyonu Sivasspor'un itirazını reddetti ve ligi 4. olarak bitirdiğini duyurdu. Ancak Yiğidolar işin peşini bırakmaya niyetli değil. Başkan Mecnun Otyakmaz CAS'a başvuracaklarını söyledi.

Tablo bu şekilde. Peki spor yazarları ne diyor. Spor yazarı Uğur Meleke'den Sivasspor'a destek geldi. Meleke'ye göre Lig üçüncüsü Sivasspor’dur! Meleke Miliyet'teki köşesinde federasyonun haksız olduğu noktayı açıklıyor:

-(...)Turkcell Süper Lig Müsabakaları Statüsü 2a maddesine göre Turkcell Süper Lig’i 73’er puanla bitirmiş Fenerbahçe, Beşiktaş ve Sivasspor arasındaki müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakacağız. Bu durumda Fenerbahçe’nin 12, Sivasspor ve Beşiktaş’ın 3’er puanı var.

2b maddesi ise şöyle başlıyor: “Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa...”...
Oysa burada puan eşitliği üç takım arasında söz konusu değil... Yalnızca Sivasspor ve Beşiktaş arasında... Bu cümleye göre 4 maçta 12 puanlı Fenerbahçe artık ligin ikincisi... Bu madde artık yalnızca kendi aralarındaki maçlarda puan eşitliği olan Beşiktaş ve Sivasspor’u ilgilendiriyor...
Bu iki takımın kendi aralarındaki müsabakalarda gol averajı da aynı olduğu için, genel puantajdaki gol averajına bakılacağı salık verilmiş. Genel puantajdaki gol averajında üstün olan Sivasspor da bu durumda ligin üçüncüsüdür!
***
Bu tespiti yaptıktan sonra, normal koşullarda bütün dünyada uygulanan ikili/üçlü/beşli/yedili veya on yedili averaj statülerinde Beşiktaş’ın ligi üçüncü bitireceğini, ama Turkcell Süper Lig Müsabakaları Statüsü’ndeki enteresan farklılık nedeniyle bu hakkın Sivasspor’un olduğunu da belirtmeliyim...

Yazık ki, bizim talimatnamemizin 2b maddesindeki “Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa” bölümünün tüm takımları mı yoksa sadece puan eşitliği olan takımları mı ilgilendirdiği, Euro 2008 talimatnamesinde olduğu gibi tartışmaya kapalı ve net değildir...
Türkiye Futbol Federasyonu’nun ilk işi UEFA biletini Sivasspor’a vermek, ikinci işi de 2008-2009 sezonu için talimatnameyi düzeltmektir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious